ro

 

Politică
22 Iunie, 2026 / 01:24
/ 11 Martie, 2021

Executivul politic al Partidului Socialiștilor s-a întrunit în ședință

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. Executivul politic al Partidului Socialiștilor s-a întrunit astăzi în ședință și a decis acțiunile care vor fi întreprinse de formațiune în următoarea perioadă. PSRM a reiterat poziția de a susține un Guvern în frunte cu Mariana Durleșteanu și a anunțat că este gata să discute și alte soluții propuse de celelalte fracțiuni parlamentare, dar și să participe la un dialog constructiv cu președintele țării, comunică MOLDPRES.

Potrivit deciziei Executivului politic, PSRM este gata să contribuie împreună cu celelalte partide la buna gestionare a crizei pandemice.

“Imediat ce situația pandemică este stabilizată, iar cetățenii se vor afla în siguranță, suntem gata pentru un nou dialog care să ducă la stabilirea datei și a modului în care se organizează alegerile anticipate”, se spune în decizia executivului politic.

De asemenea, membrii formațiunii au decis că deputații socialiști vor intensifica în zilele următoare comunicarea cu fracțiunile din Parlament pentru a găsi o soluție politică eficientă, care să asigure o bună gestionare a crizei pandemice.

„PSRM rămâne ferm pe poziția de a susține un guvern în frunte cu Mariana Durleșteanu, candidatul propus de majoritatea politică formată la nivelul Parlamentului pe 11 februarie și va iniția noi acțiuni zilele următoare pentru a asigura desemnarea candidatului la funcția de prim ministru. PSRM este gata să discute și alte soluții propuse de celelalte fracțiuni parlamentare, dar și să participe la un dialog constructiv cu președintele țării. Pentru a evita escaladarea situației politice, PSRM va iniția mai multe acțiuni juridice menite să readucă procesele politice în câmpul constituțional și să determine instituția prezidențială să respecte hotărârile Curții Constituționale. Printre aceste acțiuni vor fi inițierea unor proceduri prevăzute de Constituția țării, adresări la Curtea Constituțională, Consiliul Europei, Comisia de la Veneția”, se arată în decizia Executivului politic al socialiștilor.

Conducerea PSRM a reiterat că formațiunea rămâne pe poziția că acest Parlament trebuie dizolvat și organizate alegeri legislative anticipate. Însă, acest lucru va fi posibil doar după stabilizarea situației epidemiologice, asigurarea cu vaccin anti-COVID a populației.

foto: socialistii.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE

/ Acum 4 zile

Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare etapă din negocierile cu UE înseamnă instituții mai puternice, servicii publice mai bune și oportunități extinse pentru cetățeni”

/ Acum 4 zile

Guvernul numește un nou secretar de stat la Ministerul Justiției

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va avea un nou ambasador în India

/ Acum 5 zile

Ce urmează după deschiderea negocierilor cu UE? Mihai Isac: Adevărata provocare începe acum – Republica Moldova trebuie să construiască un stat pregătit pentru aderare

/ Acum 5 zile

Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia

/ Acum 5 zile

Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului

/ Acum 5 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, în dialog cu noua șefă a Misiunii de Parteneriat a UE în R. Moldova, Kirsten Joppe. Consolidarea capacităților de gestionare a crizelor, pe agendă

/ Acum 5 zile

Cristina Gherasimov după deschiderea oficială a primului cluster de negocieri cu UE: „Urmează și mai multă muncă, dar suntem determinați să menținem ritmul, să livrăm rezultate și să realizăm obiectivul național: Moldova să devină stat membru al UE”

/ Acum 5 zile

Adunarea Parlamentară Moldova–Polonia se reunește la Varșovia

/ Acum 5 zile

Igor Grosu, după deschiderea negocierilor cu UE: „Pas cu pas, Moldova devine stat membru al Uniunii Europene”

/ Acum 6 zile

Ciprul salută deschiderea negocierilor cu Moldova: „Este un moment care aparține poporului moldovean”

/ Acum 6 zile

„Aderarea la UE devine realitate”. Declarația prim-ministrului Alexandru Munteanu după reuniunea de la Luxemburg

 


 
/ Acum 14 ore

Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”

/ Acum 14 ore

Vicepreședintele american JD Vance a sosit în Elveția pentru negocieri cu Iranul. Situația în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă

/ Acum 14 ore

Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit

/ Acum 15 ore

Iranul anunță că închide din nou Strâmtoarea Ormuz în urma atacurilor Israelului în Liban

/ Acum 15 ore

Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan

/ Acum 15 ore

Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”

/ Acum 16 ore

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 16 ore

Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”

/ Acum 16 ore

Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 1 zi

BTA // Vicepremierul Pekanov: Bulgaria are în față o provocare dificilă pentru a reduce deficitul la 3% fără a afecta stabilitatea economică

Vezi mai multe