ro

 

Politică
16 August, 2026 / 19:24
/ 15 Iulie, 2026

Expiră termenul pentru depunerea rapoartelor financiare ale partidelor politice. Cinci formațiuni nu au început procedura

Astăzi este ultima zi în care partidele politice pot prezenta Comisiei Electorale Centrale (CEC) rapoartele privind gestiunea financiară pentru semestrul I al anului 2026. Până în prezent, 50 de formațiuni politice au depus rapoartele, iar alte cinci au inițiat procedura de raportare, comunică MOLDPRES.

Potrivit CEC, au început procesul de depunere a rapoartelor Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, Platforma Demnitate și Adevăr, Partidul Acțiunii Comune - Congresul Civic, Alianța „MOLDOVENII” și Mișcarea Alternativa Națională.

Totodată, trei formațiuni au prezentat rapoartele semnate doar de trezorier, fără semnătura conducătorului partidului. Este vorba despre Partidul „REPUBLICA UNIRII”, Mișcarea Reformei Sociale și Partidul „FENIX MOLDOVA”.

În același timp, cinci partide nu au întreprins nicio acțiune pentru depunerea raportului. Acestea sunt Partidul Socialist din Moldova, Uniunea Creștin-Socială din Moldova, Uniunea Centristă din Moldova, Partidul „ȘANSĂ” și Partidul Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei. CEC a transmis notificări repetate acestor formațiuni, reamintindu-le obligația legală de a prezenta rapoartele în termen.

Conform datelor publicate de Agenția Servicii Publice, în Republica Moldova sunt înregistrate 66 de partide politice. Dintre acestea, trei formațiuni - Partidul „Moldova Unită - Единая Молдова”, Partidul Conservator și Partidul Regiunilor din Moldova - sunt dizolvate și nu pot prezenta rapoarte financiare.

CEC reamintește că rapoartele privind gestiunea financiară se depun exclusiv în format electronic, prin intermediul Sistemului Informațional Specializat „Control Financiar”, și trebuie să fie semnate atât de conducătorul partidului, cât și de trezorier. În cazul în care raportul este semnat de persoana care exercită interimatul funcției de președinte al partidului, aceasta trebuie să prezinte confirmarea emisă de Agenția Servicii Publice.

Comisia avertizează că neprezentarea, depunerea cu întârziere sau prezentarea unor date incomplete în rapoartele financiare constituie încălcări ale legislației și pot atrage răspunderea prevăzută de lege.


 
Ultimele Știri
/ 07 August, 2026

Vicepremierul Mihai Popșoi, la Forumul Diasporei: „Fiecare dintre voi este un ambasador al țării noastre și contribuie la promovarea imaginii Republicii Moldova”

/ 07 August, 2026

Mesajul premierului pentru cetățenii din diaspora: „Vă încurajez să contribuiți la dezvoltarea Republicii Moldova”

/ 07 August, 2026

Speakerul Igor Grosu, la Forumul Diasporei: „Republica Moldova demonstrează, prin cetățenii săi de acasă și de peste hotare, că merită să devină parte a marii familii europene”

/ 07 August, 2026

Forumul Diasporei, desfășurat la Chișinău. Maia Sandu: „Republica Moldova avansează cu viteză spre UE, iar diaspora poate juca un rol important în promovarea și susținerea acestui parcurs”

/ 06 August, 2026

Adunarea Populară a Găgăuziei trebuie să aibă un mandat deplin. Președinta Maia Sandu: „Alegerile să fie libere și corecte””

/ 06 August, 2026

Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”

/ 06 August, 2026

Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”

/ 06 August, 2026

CEC a adoptat mai multe hotărâri privind organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local în satul Delacău, raionul Anenii Noi

/ 06 August, 2026

DOC // Legea pentru ratificarea Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, publicată în Monitorul Oficial

/ 06 August, 2026

Nouă localități din Rezina, care au decis să se unească într-o singură primărie, vor beneficia de stimulente de peste 85 de milioane de lei din partea Guvernului

/ 06 August, 2026

Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării

/ 06 August, 2026

PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele

/ 05 August, 2026

„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan

/ 05 August, 2026

MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni