ro

 

Politică
17 Aprilie, 2026 / 17:15
/ 30 Iulie, 2021

Fracțiunea Șor ar putea vota candidatul înaintat de PAS la funcția de premier

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 iul. /MOLDPRES/. Fracțiunea Partidului Șor va vota cel mai probabil candidatul înaintat de PAS pentru funcția de premier. Anunțul a fost făcut astăzi de deputatul Marina Tauber, la finele consultărilor cu Președintele Republicii Moldova, Maia Sadu, comunică MOLDPRES.

Potrivit surse citate, fracțiunea din care face parte nu va înainta niciun candidat la funcția de prim-ministru, însă cel mai probabil îl va susține în Parlament pe cel propus de PAS. ”Avem un respect deosebit față de votul cetățenilor ce au ales la 11 iulie. Votul nu poate fi ignorat și înțelegem că propunerea celor de la PAS va fi votată. Acum toate procedurile trebuie trecute repede, pentru ca toți să se apuce de lucru”, a opinat Tauber.

La consultările inițiate de șeful statului, Maia Sandu, pentru identificarea candidatului la funcția de prim-ministru au venit fracțiunea PAS, care a anunțat că o vor înainta la acest post pe Natalia Gavriliță și Partidul Șor. Deputații de la Blocul electoral al Comuniștilor și Socialiștilor nu s-au prezentat.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Republica Moldova își consolidează diplomația economică, sub coordonarea MAE

/ Acum 2 zile

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, decorat cu medalia „Meritul Diplomatic”

/ Acum 2 zile

O nouă reuniune în formatul „1+1” va avea loc joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, anunță agenda discuțiilor

/ Acum 2 zile

Activitatea site-ului oficial al Parlamentului a fost sistată temporar din cauza unei defecțiuni

/ Acum 2 zile

Mark Tkaciuk părăsește fracțiunea parlamentară a Blocului „Alternativa”: „Nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni”

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va părăsi oficial CSI pe 8 aprilie 2027”

/ Acum 2 zile

Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică

/ Acum 2 zile

Aprobat de Guvern: Republica Moldova denunță încă un acord cu CSI

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan

/ Acum 3 zile

Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Daniel Vodă, după scrutinul din Ungaria: „Extinderea UE trebuie să rămână o prioritate pe agenda europeană, legând Republica Moldova, Ucraina și Balcanii de Vest”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită în Austria. Oficialul invită cetățenii moldoveni la o discuție

/ Acum 4 zile

Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”

/ Acum 4 zile

Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”