ro

 

Politică
27 August, 2026 / 10:39
/ 07 Martie, 2022

Guvernul supraveghează securitatea alimentară a ţării în contextul războiului din Ucraina

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 mar. /MOLDPRES/. Autoritățile Republicii Moldova au luat deja unele decizii de asigurare şi monitorizează în permanență securitatea alimentară a ţării, în contextul războiului din Ucraina. Declaraţia a fost făcută astăzi de prim-ministrul Natalia Gavriliţa, în cadrul unei conferinţe de presă, transmite MOLDPRES.  

„Am impus unele restricții la exportul porumbului, altor produse alimentare, şi intenționăm să luăm şi alte decizii ce ţin de reorientarea economică a ţării, care va veni cu unele costuri tranzacționale”, a spus premierul.

Totodată, Gavriliţa a specificat că, în ultimii ani, economia Republicii Moldova s-a orientat tot mai mult spre relații comerciale cu Uniunea Europeană. „Astfel, în prezent, ponderea comerțului cu Ucraina şi Rusia, state implicate în război, constituie doar 15%”, a explicat şefa Cabinetului de miniştri.

Prim-ministrul s-a referit şi la scumpirea gazelor, costul cărora astăzi a ajuns la valori istorice. „Este vorba de o creştere îngrijorătoare. Este inadmisibil ceea ce se întâmplă şi vom discuta şi cu partenerii externi. Sperăm ca războiul să se termine şi să putem reveni la acest subiect în condiţii de normalitate”, a precizat Natalia Gavriliţa.

În altă ordine de idei, prim-ministrul s-a expus şi la avertizările autoproclamatei rmn după depunerea de către Republica Moldova a cererii de aderare la Uniunea Europeană.

„Asemenea solicitări sunt făcute de 30 de ani. Avertizări de acest fel s-au făcut şi atunci când Moldova a aderat la diferite organisme internaționale, şi când a semnat Acordul de Asociere cu UE. Deocamdată, nu avem semnale despre implicarea regiunii transnistrene în acțiunile militare în contextul războiului din Ucraina”, a rezumat Natalia Gavriliţa.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Eugeniu Osmochescu, desemnat la Agricultură: „Va aduce mai multă logică economică într-un domeniu important”, explică premierul Vasile Tofan

/ Acum 1 zi

Premierul Vasile Tofan explică de ce l-a ales pe Claudiu Năsui la Economie: „Avem nevoie de oameni curajoși, care nu evită inclusiv problemele dificile”

/ Acum 1 zi

Marta Kos a prezentat propunerea de reformare a procesului de extindere a UE: „Lumea s-a schimbat, iar extinderea trebuie să se schimbe odată cu ea”

/ Acum 1 zi

CEC a publicat lista partidelor care au dreptul de a participa la alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie

/ Acum 1 zi

Votat în lectură finală. Codul electoral, completat cu prevederi referitoare la votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia

/ Acum 1 zi

FOTO // „Diplomația prin generații. 35 de ani de dialog, încredere și cooperare”. O expoziție dedicată parcursului extern al țării, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei

/ Acum 1 zi

Eugeniu Osmochescu acceptă funcția de ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare: „O misiune complicată de a transforma agricultura într-un motor economic modern şi tehnologizat”

/ Acum 1 zi

Fostul ministru al Economiei din România, Claudiu Năsui, intră în Guvernul de la Chişinău: „Republica Moldova trebuie să devină cea mai primitoare țară pentru antreprenori”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Președinta Maia Sandu invită cetățenii la evenimentele dedicate Zilei Independenței: „De 35 de ani, Independența ne unește”

/ Acum 1 zi

Schimbări în Guvernul Republicii Moldova: Eugeniu Osmochescu propus pentru Agricultură și Claudiu Năsui la Economie

/ Acum 1 zi

Speakerul Igor Grosu invită cetățenii la evenimentele dedicate celor 35 de ani de Independență: „Împreună să celebrăm independența care ne unește!”

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, la Kyiv: „Mai multă apărare antiaeriană pentru Ucraina înseamnă un cer mai sigur și pentru Moldova”

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului Igor Grosu: „Munițiile de la Cobasna au fost folosite de Rusia drept argument pentru menținerea trupelor în regiune”

/ Acum 2 zile

Votat de Parlament. Codul electoral, completat cu prevederi referitoare la votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia