În Republica Moldova este comemorat Ștefan cel Mare și Sfânt
Chişinău, 2 iul. /MOLDPRES/. Astăzi se împlinesc 518 ani de la trecerea în eternitate a domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt. Cu această ocazie, în întreaga țară sunt organizate mai multe manifestări în memoria marelui voievod, care a domnit timp de 47 de ani, cea mai lungă domnie din epoca medievală din Țările Române, transmite MOLDPRES.
Ștefan al III-lea (n. 1438-1439, Borzești – d. 2 iulie 1504, Suceava), supranumit Ștefan cel Mare sau, după canonizarea sa de către Biserica Ortodoxă Română, Ștefan cel Mare și Sfânt, a fost domnul Moldovei între anii 1457 și 1504.
Potrivit istoricilor, Ștefan cel Mare este considerat o personalitate marcantă a istoriei României, înzestrată cu mari calități de om de stat, diplomat și conducător militar. În timpul domniei sale, Moldova atinge apogeul dezvoltării sale statale, cunoscând o perioadă îndelungată de stabilitate internă, prosperitate economică și liniște socială.
Domnitorul a purtat 36 de războaie, dintre care doar două le-a pierdut şi a construit 44 de mănăstiri şi biserici atât în Moldova, cât și în Țara Românească, Transilvania sau la Muntele Athos. Pentru aceste merite a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română, cu numele de Ștefan cel Mare și Sfânt, în iunie 1992.
Domnitorul s-a stins din viață la 2 iulie 1504, fiind înmormântat la Mănăstirea Putna.
Foto: MOLDPRES
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”
„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului
Republica Moldova și Letonia își consolidează cooperarea. Șefa diplomației letone vine la Chișinău
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Premierul Vasile Tofan a discutat cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii: „Statele noastre au o relație bazată pe încredere și solidaritate, pe care vrem să o transformăm în proiecte concrete”
Decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară au fost aprobate de 85 la sută din primăriile din țară. Alexei Buzu: „Doar prin primării puternice putem oferi servicii calitative și infrastructură modernizată”
VIDEO, INTERVIU MOLDPRES // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Trebuie să convingem fiecare stat membru că Republica Moldova merită să fie în Uniunea Europeană”
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: 85 la sută dintre primării au inițiat amalgamarea voluntară. Urmează etapa proiectelor de dezvoltare
VIDEO // Republica Moldova și landul Bavaria vor crea o comisie interguvernamentală pentru cooperare economică
Președinta Maia Sandu despre amalgamarea voluntară: „Vine cu resurse importante pentru proiecte locale”
Premierul Bavariei promite sprijin pentru Moldova pe calea europeană: „Republica Moldova trebuie să aibă un loc în Uniunea Europeană”
Parlamentul a încheiat sesiunea ordinară de primăvară–vară. Șeful Legislativului, Igor Grosu: „Ne revedem în ședință extraordinară pe 24 august”
Achizițiile din domeniul apărării vor avea reguli noi, aliniate standardelor UE
Pedepse mai dure pentru traficanții de persoane: Parlamentul elimină posibilitatea suspendării executării pedepsei în cazurile grave
Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie
FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei
O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor
Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă
VIDEO // O femeie a fost înșelată cu peste 277 de mii de lei printr-o falsă platformă de investiții online
Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie