ro

 

Politică
23 Iunie, 2026 / 10:32
/ 11 Februarie, 2022

La Chișinău a început ședința comună a Guvernelor din România şi Republica Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 feb. /MOLDPRES/. La Chişinău a început şedința comună a Guvernelor Republicii Moldova și României. În cadrul acesteia urmează a fi semnat Acordul nerambursabil de o sută de milioane de euro, reducerea tarifelor de roaming, semnarea Memorandumului comun în domeniul energiei cu privire la asigurarea securității energetice a celor două state, construirea podului rutier de frontieră peste râul Prut, precum și Planul de acțiuni în domeniul justiției între Ministerele Justiției din Republica Moldova şi România, transmite MOLDPRES.

„Îmi doresc să transformăm fundamentul relațiilor noastre. Mă bucur că am reușit să ne reunim. Astăzi vor fi semnate mai multe documente bilaterale, or, România a fost un susținător constant al cetățenilor noștri. Am promis că vom construi noi poduri și ne ținem de cuvânt. Cea mai bună veste este că vom semna un acord bilateral, de ajutor nerambursabil de 100 milioane de milioane de euro, precum şi cea de reducere a tarifelor de roaming, ceea ce este o premieră pentru ţara noastră cu un stat din Uniunea Europeană”, a declarat Natalia Gavrilița.

De asemenea, şefa Cabinetului de miniştri de la Chişinău a menţionat că „drumul nostru spre UE trece prin România. Dincolo de crize vom vorbi despre agenda europeană a UE, despre implementarea Acordului de Asociere a Republicii Moldova cu UE, semnarea viitorului proiect de Acord de Asociere pentru următorii şapte ani. Avem o agendă foarte intensă. Mulțumim României pentru ajutorul acordat”, a relevat Natalia Gavrilița.

La rândul său, premierul din România, Nicolae Ciucă, a subliniat că această şedinţă, care are loc pentru prima dată la Chișinău, „este o activitate cu încărcătură simbolică deosebită”. „Am convingerea că aceasta se va concretiza în realități și fapte, prin semnarea acordurilor, protocoalelor și memorandumurilor”.  

„Vedem la Chișinău cea mai mare deschidere către România. În 2020, într-un an de criză, România a oferit asistență Republicii Moldova de peste 46 milioane de euro. Au fost realizate progrese în sectoare de mediu, ape și păduri, finanțe, fonduri europene, sănătate și cultură. Acordurile privind oferirea 100 de milioane de euro, protocoale în domeniul învățământului militar, a justiției, memorandumurilor în domeniul educației, securității energetice și inovației, vor consolida relaţiile noastre de colaborare”, a declarat Nicolae Ciucă.

Este a cincea şedinţă comună a Guvernelor României şi Republicii Moldova. Prima şedinţă comună s-a desfăşurat la 3 martie 2012, la Iaşi. 

La 22 septembrie 2015, a avut loc, la Neptun, a doua şedinţă comună de guvern dintre cele două state. La 23 martie 2017, a avut loc, la Piatra Neamţ, cea de-a treia şedinţă și pe 22 noiembrie 2018, la Bucureşti, s-a desfășurat cea de-a patra şedinţă comună a Guvernelor României şi Republicii Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00

/ Acum 1 zi

Referendum local în Coșnița: Peste 700 de alegători au votat până la ora 12:00

/ Acum 2 zile

Locuitorii din comuna Coșnița, așteptați la urne pentru un referendum local privind terenurile din extravilan

/ Acum 3 zile

Societatea civilă mobilizează sprijin pentru aderarea Republicii Moldova la UE. Iulian Groza: „Să convingem cetățenii europeni că extinderea este în interesul tuturor”

/ Acum 3 zile

GALERIE FOTO // UE și BEI sprijină modernizarea școlilor și a spitalelor din Republica Moldova: contracte de finanțare semnate la Chișinău

/ Acum 3 zile

Prioritățile parcursului european al R. Moldova și proiectele comune moldo-române, discutate de Mihai Popșoi și Titus Corlățean

/ Acum 3 zile

FOTO // Peste 5.000 de buletine de vot au fost tipărite pentru referendumul din Dubăsari

/ Acum 4 zile

Polonia și Republica Moldova își consolidează dialogul în domeniul securității naționale

/ Acum 4 zile

Încă doi magistrați au picat evaluarea externă

/ Acum 4 zile

Igor Grosu: „Recomandările Comisiei de la Veneția privind evaluarea judecătorilor vor fi analizate și integrate în proiectul de lege”

/ Acum 4 zile

Cooperarea și consolidarea parteneriatului dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, discutată la MAE

/ Acum 4 zile

Parlamentul a numit un vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu către primarii implicați în procesul de amalgamare voluntară: „Construim o Moldovă mai puternică și mai europeană”

/ Acum 5 zile

Istoricii din Republica Moldova, felicitați în Parlament. Igor Grosu: „Cunoașterea trecutului ne ajută să înțelegem prezentul”