La Chișinău s-a desfășurat prima reuniune a Coordonatorilor Naționali ai formatului „Triunghiul Odesa”
La Chișinău s-a desfășurat marți prima reuniune a Coordonatorilor Naționali ai formatului „Triunghiul Odesa”, desemnați de ministerele afacerilor externe ale Republicii Moldova, României și Ucrainei, transmite MOLDPRES.
Republica Moldova a fost reprezentată de secretarul de stat Sergiu Mihov, România de secretara de stat pentru afaceri strategice Ana Tinca, iar Ucraina de viceministrul afacerilor externe Olexandr Mischenko.
Potrivit MAE, întâlnirea a avut ca scop consolidarea dialogului trilateral și promovarea cooperării în domenii strategice precum infrastructura, transportul, comerțul, investițiile, energia, securitatea și combaterea amenințărilor hibride. Oficialii au subliniat importanța conectivității regionale, modernizarea infrastructurii și creșterea rezilienței energetice, precum și dezvoltarea unor proiecte comune pentru reconstrucția infrastructurii energetice și diversificarea surselor de energie.
Contextul de securitate regională a fost un subiect central al discuțiilor. Reprezentanții celor trei state au condamnat ferm războiul de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei și impactul acestuia asupra infrastructurii civile și securității regionale.
Secretarul de stat al Republicii Moldova, Sergiu Mihov, a afirmat că „formatul „Triunghiul Odesa” reprezintă o platformă strategică care contribuie la consolidarea stabilității, securității și rezilienței regionale” și a reiterat angajamentul țării de a avansa proiecte concrete în beneficiul cetățenilor și al parcursului european comun.
Ana Tinca, secretar de stat al României, a evidențiat importanța coordonării strânse în context geopolitic complicat și sprijinul continuu al României pentru Moldova și Ucraina, în domeniile energiei, transportului și reformelor. Viceministrul ucrainean Olexandr Mischenko a subliniat că unitatea regională este esențială pentru consolidarea rezilienței în fața agresiunii ruse și a amenințărilor hibride.
La finalul reuniunii, Coordonatorii Naționali au convenit să continue colaborarea în domeniul securității cibernetice, să promoveze proiectele de infrastructură transfrontalieră și să intensifice sprijinul pentru reconstrucția Ucrainei, reafirmând angajamentul de a valorifica pe deplin potențialul cooperării trilaterale în cadrul formatului „Triunghiul Odesa”.
Alegeri locale noi. Circa 30% din alegători s-au prezentat la urnele de vot până la ora 15:00
Până la ora 12:00, peste 4 300 de cetățeni și-au exprimat dreptul la vot în cadrul alegerilor locale noi
Alegeri locale noi. Circa 850 de cetățeni s-au prezentat la urnele de vot până la ora 9:00
Prim-ministrul Alexandru Munteanu va avea la Bruxelles o întâlnire cu diaspora moldovenească
În șase localități din țară se desfășoară alegeri locale noi
Astăzi este ziua tăcerii, înainte de alegerile locale noi de duminică
Alegeri locale noi din 16 noiembrie: câți candidați au fost înregistrați de CEC
Sancțiuni din partea CEC: Partidul pentru Viitorul Moldovei nu va primi alocații din bugetul de stat din cauza unei donații efectuată ilegal
Preluarea președinției R. Moldova la Consiliul Europei, marcată prin arborarea drapelului național și lansarea tramvaiului în culorile tricolorului
Raportul Curții de Conturi: SA „Energocom” nu a asigurat integritatea tuturor dosarelor de achiziții ale gazelor naturale
Întrevederea vicepremierului Valeriu Chiveri cu ambasadorul Republicii Letonia
La București a fost semnată o Declarație privind susținerea parcursului european al R. Moldova. Senatorul Titus Corlățean: „Există argumente de fond care să justifice începerea negocierilor de aderare până la finalul acestui an”
MAE îl convoacă pe ambasadorul Rusiei la Chișinău în legătură cu violarea spațiului aerian de o dronă
Speakerul Igor Grosu condamnă atacul nocturn al Rusiei asupra Ucrainei: „Moldova este alături de Ucraina și pledează pentru oprirea imediată a acestui război”
SUA continuă să contribuie la dezvoltarea sistemului sănătății din R. Moldova
CSM a aprobat transferul temporar a trei judecători la Curtea de Apel Centru
Un avocat a fost reținut într-un dosar de trafic de influență și corupere pasivă
Vicepremierul Eugen Osmochescu, la Summitul European de Afaceri: „Moldova deschide noi oportunități de colaborare și dezvoltare pentru investitori”
La Chișinău s-a desfășurat prima reuniune a Coordonatorilor Naționali ai formatului „Triunghiul Odesa”
Energocom vine cu precizări privind facturarea consumului de gaze. Ce trebuie să facă cetățenii dacă sunt diferențe între datele de pe factură și cele de pe contor
Premierul Alexandru Munteanu, la Summitul European de Afaceri de la Bruxelles: „Republica Moldova se schimbă într-un ritm fără precedent, transformând provocările în avânt și complexitatea în oportunitate”
Spațiul aerian al R. Moldova ar fi fost survolat de o dronă în timpul unui nou atac al Rusiei asupra Ucrainei
Obiective civile din Ucraina lovite din nou de atacuri rusești: la Ternopil au fost ucise 10 persoane
GALERIE FOTO // Ilie Ilașcu: Portretul unei rezistențe. Fotografiile MOLDPRES care au devenit document
FOTO // Alexandru Munteanu, în discuții cu moldovenii stabiliți în Belgia și Luxemburg: „Ne dorim ca Moldova să fie un stat puternic, care protejează interesele cetățenilor săi oriunde s-ar afla”