Legislativul se convoacă la 1 februarie în sesiunea de primăvară
Chişinău, 24 ian. /MOLDPRES/. Începând cu data de 1 februarie, Parlamentul se va convoca în sesiunea ordinară de primăvară 2023. O dispoziție în acest sens a fost semnată astăzi de către președintele Parlamentului, Igor Grosu, comunică MOLDPRES.
Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Legislativului, prima ședință plenară din sesiunea de primăvară va avea loc la propunerea Biroului permanent, după ce va fi pregătit proiectul ordinii de zi.
Conform Regulamentului Parlamentului, legislativul se întrunește în două sesiuni ordinare pe an. Sesiunea de primăvară începe în luna februarie și nu poate depăși sfârșitul lunii iulie. Iar sesiunea de toamnă începe în luna septembrie și nu poate depăși sfârșitul lunii decembrie.
Foto: Parlament
Ambasadorul Republicii Moldova în Portugalia, rechemat din funcție
Membrii Corpului de control al prim-ministrului au demisionat
Promo-LEX: Partidele din Moldova atrag tot mai multe donații și depind mai puțin de banii de la buget
Speakerul Igor Grosu, întrevederi de nivel înalt în Parlamentul Cehiei: „Avem mult de muncit, dar avem și prieteni buni care cred în noi, iar Cehia este unul dintre ei”
Mesajul premierului Alexandru Munteanu, de Ziua Funcționarului Public: „Mulțumesc pentru munca pe care o faceți, zi de zi, în serviciul cetățenilor”
FOTO // Speakerul Igor Grosu, întrevederi oficiale la Guvernul Cehiei: „Vom continua să contribuim împreună la construirea unui spațiu european mai puternic, mai sigur și mai rezilient”
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
Ministerul Energiei: peste 60% dintre acțiunile asumate pentru integrarea în piața energetică europeană sunt deja realizate
VIDEO // Piețele s-au umplut de fructe și legume de sezon. Care sunt prețurile
Oportunitățile investiționale ale Republicii Moldova și noi proiecte de cooperare, pe agenda vizitei vicepremierului Eugeniu Osmochescu în Austria
Programul URBACT: Noi oportunități de sprijin pentru orașele și municipiile din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
Peste 200 de tentative de fraudă telefonică prevenite în ultimele 24 de ore
VIDEO // Ministrul Mediului: „Aproape 90% dintre puieții plantați la Mihailovca s-au prins”
Educație digitală, voluntariat și dialog între generații pentru seniorii din Hârjauca
Efectivul-limită al CNA va crește cu 150 de unități
Comisia de evaluare a contestat decizia CSP în cazul lui Vasile Plevan
Parlamentul instituie un mecanism de identificare a utilizatorilor serviciilor mobile preplătite: cartelele SIM vor putea fi activate doar în baza unui act de identitate
Prima reuniune a Subcomitetului Republica Moldova – Uniunea Europeană privind reforma administrației publice a avut loc la Chișinău
Temperaturile caniculare pot fi periculoase. Ce recomandă Ministerul Sănătății
Deținut decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni
Contractul pentru construcția Liniei Bălți–Suceava, semnat la Chișinău. Ministrul Dorin Junghietu: „Este o investiție care consolidează independența și reziliența sistemului nostru electroenergetic”
Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova a fost convocat la MAE a Federației Ruse. Diplomatul a primit o notă de protest