Maia Sandu a făcut totalurile vizitei la Paris
Chişinău, 8 feb. /MOLDPRES/. Șeful statului, Maia Sandu, a susținut astăzi o conferință de presă în care a făcut totalurile vizitei sale la Paris. Ea a precizat că a discutat în capitala Franței cu mai mulți funcționari, cu investitori și a avut o întrevedere cu omologului său francez, Emmanuel Macron, comunică MOLDPRES.
Potrivit surse citate, printre subiectele abordate la Paris au fost relansarea cooperării bilaterale, combaterea corupției, reforma justiției și situația pandemică.
„Am avut discuții bune în Franța, am discutat cu investitori și cu președintele Macron. Cu el am vorbit despre situația geopolitică, despre oportunitățile R. Moldova și am abordat posibilitatea obținerii unor noi doze de vaccin anti-COVID. La fel, am discutat și despre conflictul transnistrean, despre situația geopolitică, dar și despre progresele înregistrate de țara noastră în procesul de asociere cu UE”, a spus Sandu.
Ea a adăugat că, în cadrul vizitei, a fost anunțată că Franța intenționează să includă R. Moldova în lista țărilor eligibile pentru asistența Agenției franceze pentru dezvoltare, iar în luna martie o misiune a acestei agenții va veni la Chișinău. Totodată, au fost finalizate și negocierilor privind evitarea dublei impuneri.
Șeful statului a precizat că a solicitat ajutor conducerii Franței pentru a obține loturi de vaccin, suplimentar la dozele ce vor fi oferite gratuit de România și UE prin platforma COVAX.
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a efectuat în zilele de 3-4 februarie curent o vizită de lucru în Franța. În cadrul acesteia, șeful statului a avut o întrevedere cu președintele Republicii Franceze, Emmanuel Macron, dar și cu alți oficiali de rang înalt ai statului francez.
FOTO // Speakerul Igor Grosu, întrevederi oficiale la Guvernul Cehiei: „Vom continua să contribuim împreună la construirea unui spațiu european mai puternic, mai sigur și mai rezilient”
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității: „Drumul european este alegerea suverană a Republicii Moldova”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”
VIDEO // Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Igor Grosu cu președintele Senatului Cehiei
Summit UE-Moldova // Liderii europeni reafirmă că viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană: „Reformele deschid ușa aderării”
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova
Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de vară a APCE
Summit UE-Moldova // Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen: „Obiectivul nostru este deschiderea cât mai rapidă a tuturor clusterelor de negocieri”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, la Summitul UE – Republica Moldova: „Perspectiva aderării ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate”
VIDEO // Președintele Consiliului European, António Costa, la deschiderea Summitului UE-Republica Moldova: „Meritați să obțineți aderarea la Uniunea Europeană cât mai curând posibil”
Noi garanții pentru părinți la locul de muncă. Concediile de maternitate și paternitate vor fi incluse în stagiul de cotizare la pensie
Republica Moldova își consolidează securitatea energetică: Parlamentul aprobă crearea stocurilor de urgență de produse petroliere
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
Președinta Maia Sandu: „Guvernul nu trebuie să se grăbească cu reforma fiscală. Proiectul trebuie revizuit înainte de aprobare”
Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă
Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”
Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru
Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei
Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore
Peste 20 de replici s-au înregistrat după puternicele seisme din Venezuela
Lucrarea artistului Pavel Brăila despre memorie și identitate culturală, inaugurată oficial la Viena
Republica Moldova găzduiește cea de-a doua etapă a Campionatului European de rugby
FOTO // Costumul tradițional românesc, valorificat prin arta ilustrației de carte la Biblioteca Națională
Cronica ARHIVELOR // 26 iunie 1989: Mii de oameni au condamnat Pactul Ribbentrop–Molotov și au cerut revenirea la alfabetul latin și tricolorul
Carburanții se ieftinesc: prețuri mai mici cu 10 lei la motorină și 4 lei la benzină comparativ cu maximele atinse după declanșarea crizei din Orientul Mijlociu
DOC // Cluburile sportive vor putea atrage investiții private