ro

 

Politică
02 Aprilie, 2026 / 21:52
/ 14 Septembrie, 2021

Ministrul de Externe al Slovaciei va sosi în vizită la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 sep. /MOLDPRES/. Ministrul Afacerilor Externe și Europene al Republicii Slovace, Ivan Korčok, va efectua miercuri o vizită la Chișinău, la invitația vicepremierului, ministrului Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova, relatează MOLDPRES.

Programul vizitei oficialului slovac include întrevederi cu omologul său moldovean, Nicu Popescu, șeful statului Maia Sandu, președintele Parlamentului Igor Grosu, prim-ministrul Natalia Gavrilița și vicepremierul pentru reintegrare Vlad Kulminski, a precizat pentru agenție Biroul de presă al MAEIE.

În cadrul discuțiilor vor fi abordate principalele aspecte ale cooperării moldo-slovace, agenda europeană a Republicii Moldova, programele de asistență pentru dezvoltare.

Foto: MAEIE


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Daniel Vodă, expert IPRE: „Moldova devine constantă strategică în România”

/ Acum 2 zile

România susține integrarea economică a Republicii Moldova. Președintele Nicușor Dan: „Vom continua să sprijinim integrarea sa în Uniunea Europeană și integrarea celor două economii”

/ Acum 2 zile

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 2 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la conferința de la București: „Republica Moldova avansează pe calea integrării europene în ciuda provocărilor”

/ Acum 2 zile

PAS va avea un nou deputat în Parlament. CEC propune validarea mandatului

/ Acum 2 zile

MAE: Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv rămâne închis până pe 16 aprilie. Cetățenii sunt îndemnați să amâne călătoriile

/ Acum 2 zile

Spațiul aerian național, survolat de o dronă Shahed. MAE: „Acest incident este inacceptabil și constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale”

/ Acum 3 zile

Perspective privind integrarea europeană a Republicii Moldova. Daniel Vodă, expert IPRE: „Declarația comună anunțată astăzi de oficialii din șapte state este un semnal politic bun”

/ Acum 3 zile

Parlamentari europeni cer accelerarea negocierilor de aderare la UE a Republicii Moldova. O declarație în acest sens a fost semnată la Chișinău

/ Acum 5 zile

VIDEO // Congresul PAS va fi organizat în iunie: urmează a fi aleasă conducerea formațiunii

/ Acum 5 zile

Ambasadorul Mihai Mîțu: „Relațiile dintre Republica Moldova și România sunt foarte importante și au atins cote impresionante”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Irlanda

/ Acum 6 zile

Circa 70 mii de cetățeni sunt așteptați la urnele de vot în cadrul alegerilor locale noi și a referendumurilor locale din 17 mai

/ Acum 6 zile

FOTO // Republica Moldova a deschis un Consulat onorific la Almaty, Kazahstan