ro

 

Politică
18 Martie, 2026 / 06:46
/ 01 Iulie, 2022

Moțiunea simplă asupra ministrului Finanțelor a fost respinsă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 iul. /MOLDPRES/. Moțiunea simplă asupra ministrului Finanțelor, Dumitru Budianschi, a fost respinsă astăzi de Parlament, transmite MOLDPRES.

Dumitru Budianschi a ținut un discurs la tribuna Legislativului în care a prezentat activitatea curentă a ministerului. Ulterior, membrii fracțiunilor parlamentare au intervenit cu întrebări și luări de cuvânt. În urma dezbaterilor, majoritatea deputaților s-au pronunțat împotriva moțiunii.

Moțiunea simplă a fost înaintată de 26 de deputați din fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor. Conform Regulamentului Parlamentului, moţiunile simple se adoptă cu votul majorităţii deputaţilor prezenţi. 

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Republica Moldova va găzdui Conferința de Securitate în regiunea Mării Negre, sub egida Platformei Internaționale Crimeea

/ Acum 4 zile

România promite transfer de experiență și sprijin pentru aderarea Moldovei la UE

/ Acum 4 zile

MAE: 28 de moldoveni au cerut sprijin consular în Orientul Mijlociu

/ Acum 4 zile

Biroul pentru Integrare Europeană marchează doi ani de la creare. Cristina Gherasimov: „Demonstrăm că atunci când există voință și crezi în propria țară, nimic nu este imposibil”

/ Acum 5 zile

Moțiunea simplă asupra politicilor Ministerului Apărării a eșuat

/ Acum 5 zile

Guvernul României a aprobat ratificarea acordului cu Republica Moldova privind controlul coordonat la punctul feroviar Fălciu–Cantemir

/ Acum 5 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în România, primit la Palatul Elisabeta: Proiecte comune și sprijin pentru parcursul european

/ Acum 5 zile

Parlamentul a numit un nou adjunct al Avocatului Poporului

/ Acum 5 zile

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Conferința anuală a ambasadorilor UE: „R. Moldova este un partener responsabil și continuă realizarea reformelor asumate”

/ Acum 6 zile

Moțiunea simplă împotriva politicilor Ministerului Apărării va fi dezbătută mâine în Legislativ

/ Acum 6 zile

Parlamentul cere avizul Comisiei de la Veneția pentru modificările privind numirea candidaților în comisiile de vetting

/ Acum 6 zile

Parlamentul European cere accelerarea aderării Republicii Moldova și Ucrainei la UE

/ Acum 6 zile

Sprijin pentru aderarea la UE: comisiile parlamentare din Moldova și România se reunesc la Chișinău

/ Acum 6 zile

Comisia de la Veneția confirmă că legea privind combaterea corupției electorale este compatibilă cu standardele europene. Igor Grosu: „Votul oamenilor nu este de vânzare”