ro

 

Politică
05 Iunie, 2026 / 15:46
/ 09 Noiembrie, 2022

Natalia Gavriliţa a cerut măsuri sporite pentru securizarea rețelelor sociale ale demnitarilor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 nov. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Republicii Moldova, Natalia Gavriliţa, a anunţat în debutul şedinţei de Guvern de astăzi că profilurile de pe reţele de socializare ale unor demnitari au devenit ţinta atacurilor cibernetice. Premierul a cerut vicepremierului pentru Digitalizare, Iurie Ţurcanu, să fie întreprinse toată măsurile pentru securizarea conturilor din social media ale membrilor Executivului, transmite MOLDPRES.

Şefa Guvernului a lăsat să se înţeleagă că actele de piraterie digitală, implicit mesajele false pe care le-au primit utilizatorii, au legătură cu ministrul Justiţiei, Sergiu Litvinenco, care va prezenta astăzi sesizarea către Curtea Constituţională privind declararea neconstituţionalităţii Partidului poltic „Şor”.

În acelaşi timp, oficialul a îndemnat populaţia să fie atentă, să se informeze numai din surse sigure, să nu se lasă pradă manipulării şi minciunilor de orice fel.

„Suntem în timpuri complicate, suntem într-un război hibrid, care se duce multidimensional, inclusiv pe cale informaţională, de aceea avem nevoie de maximă atenţie şi prudenţă”, a rezumat Natalia Gavriliţa.

Astăzi au fost sparte mai multe conturi de Telegram care aparțin unor demnitari de stat, printre care Maia Sandu și Andrei Spînu. Ca rezultat, pe aceste conturi au fost plasate mai multe informații false. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Parlamentul European cere deschiderea negocierilor de aderare pe clustere cu Republica Moldova fără întârziere

/ Acum 1 zi

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt 12 proiecte și acorduri internaționale

/ Acum 2 zile

Comisara europeană, Marta Kos, așteptată la Chișinău pentru a avansa reformele de aderare la UE și atragerea investițiilor. Agenda vizitei

/ Acum 2 zile

Vicepreședintele Parlamentului European solicită începerea negocierilor politice și deschiderea tuturor clusterelor cu Republica Moldova

/ Acum 2 zile

CEC lansează platforma web a consiliilor electorale de circumscripție

/ Acum 2 zile

Programul activităților de reintegrare a țării, aprobat de Guvern: 25 de milioane de lei pentru 30 de proiecte implementate în anul curent

/ Acum 2 zile

Republica Moldova a finalizat etapa de eliberare a terenului pe care va fi construit noul sediu al Ambasadei SUA

/ Acum 2 zile

Ministerul Sănătății va avea un nou secretar de stat

/ Acum 2 zile

Parlamentul European sprijină Republica Moldova în procesul de integrare europeană. Siegfried Mureșan: „Susținem deschiderea negocierilor de aderare pe toate clusterele”

/ Acum 2 zile

Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei Federației Ruse, convocat la MAE după incidentul cu dronă la Galați

/ Acum 3 zile

POLITICO: Republica Moldova și Ucraina ar putea începe negocierile oficiale de aderare la UE în luna iunie

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu, după atacul rusesc asupra Ucrainei: „Mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei - ambele sunt necesare acum”

/ Acum 3 zile

Șapte deputați de la Chișinău vor efectua o vizită de studiu în Statele Unite

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu condamnă atacul recent al Rusiei asupra Ucrainei: „Cei responsabili trebuie trași la răspundere”