ro

 

Politică
26 Martie, 2026 / 00:37
/ 27 Septembrie, 2021

O delegație a Parlamentului participă la sesiunea de toamnă a APCE

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 27 sep. /MOLDPRES/. Cinci deputați participă la sesiunea de toamnă a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE). Evenimentul se desfășoară în perioada 27-30 septembrie, la Strasbourg, în format hibrid – online și cu prezență fizică, comunică MOLDPRES.

Potrivit serviciului de presă al legislativului, din delegație fac parte Ion Groza, care este și președintele Delegației naționale la APCE, vicepreședinții Parlamentului, Mihail Popșoi și Vlad Batrîncea, precum și Adela Răileanu, vicepreședinte al Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media și Natalia Davidovici, secretar al Comisiei drepturile omului și relații interetnice.

În cadrul sesiunii, vor fi aprobate de către Plen, împuternicirile Delegației naționale a Moldovei la APCE.  De asemenea, parlamentarii vor participa la prezentarea Raportului de activitate al Biroului și Comisiei permanente a APCE, în cadrul căruia se regăsește subiectul privind observarea alegerilor legislative anticipate în Republica Moldova.

Agenda APCE mai include alegerea judecătorilor la CEDO, inclusiv un reprezentant din partea țării noastre.  

Totodată, oficialii de la Chișinău urmează să participe la o serie de întrevederi cu Președintele Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, Rik Daems și coraportorii APCE pentru R. Moldova.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul convoacă de urgență ședința Guvernului. În Republica Moldova ar putea fi instituită stare de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile

/ Acum 1 zi

CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025

/ Acum 1 zi

Maia Sandu: „Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina reprezintă o crimă de război și un atac la adresa noastră, a tuturor”

/ Acum 1 zi

Linia electrică Isaccea–Vulcănești este afectată: Ministerul Afacerilor Externe condamnă atacurile asupra Ucrainei

/ Acum 1 zi

Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”

/ Acum 2 zile

Deputații se vor întruni joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse modificarea Codului contravențional și raportul Consiliului Audiovizualului pe 2025

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, după ședința Consiliului Național de Securitate: „Riscurile ce țin de criminalitatea transfrontalieră cresc. Avem și vulnerabilități pe segmentul transnistrean”

/ Acum 2 zile

Ambasadorul Alexandr Roitman: Situația de securitate din Israel rămâne complexă, cetățenii moldoveni sunt îndemnați la prudență

/ Acum 2 zile

Secretarul general al OCEMN, la Chișinău: „Există o dimensiune economică foarte importantă a securității, care poate fi consolidată doar prin cooperare”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Comisara Marta Kos: „Integrarea Republicii Moldova și a Ucrainei în UE poate contribui în mod direct la stabilitatea regională”

/ Acum 2 zile

Ministrul de Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, „Securitatea Mării Negre este esențială pentru pacea și aprovizionarea regională”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Vicepreședinta Comisiei Europene, Kaja Kallas, trasează prioritățile pentru securitatea la Marea Neagră: „Urmează să construim pacea în regiune”

/ Acum 2 zile

Ministrul Apărării, la Conferința privind securitatea la Marea Neagră: „Încălcările recente ale spațiului aerian de către dronele rusești demonstrează necesitatea investițiilor continue în apărarea aeriană și în tehnologii moderne”

/ Acum 2 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Moldova susține finalizarea etapelor pentru operaționalizarea Tribunalului Special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei și instituirea Comisiei de despăgubiri”