ro

 

Politică
18 Aprilie, 2026 / 08:50
/ 19 Iulie, 2022

O expoziție comemorativă dedicată politicianului Alexandru Moșanu a fost inaugurată la Parlament

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 iul. /MOLDPRES/. O expoziție comemorativă prilejuită de 90 de ani de la nașterea fostului Președintele al Legislativului, Alexandru Moșanu, a fost inaugurată astăzi la Parlament, transmite MOLDPRES.

Prezentarea are genericul „IN MEMORIAM – Alexandru Moșanu, 90 de ani de la naștere” și a fost organizată în semn de omagiu adus ilustrului istoric, academician și om politic.

Muzeul instituției parlamentare găzduiește o selecție de cărți și articole semnate de fostul speaker, precum și fotografii de arhivă, care ilustrează viața și activitatea sa. Totodată, oaspeții vor avea ocazia să vizioneze și un material video cu secvențe din discursurile politicianului.

Alexandru Moșanu a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova între anii 1990-2001 și a deținut funcția de Președinte al Legislativului în perioada 1990-1993. Acesta s-a născut pe data de 19 iulie 1932, în comuna Braniște din județul Bălți și a decedat pe 7 decembrie 2017, la vârsta de 85 de ani. Alexandru Moșanu a fost un remarcabil istoric și om politic, profesor universitar, doctor habilitat în științe istorice, precum și membru de onoare al Academiei Române.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu coordonatoarea rezidentă a ONU în Moldova: „Cooperarea cu ONU ne ajută să devenim mai rezilienți”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova își consolidează diplomația economică, sub coordonarea MAE

/ Acum 2 zile

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, decorat cu medalia „Meritul Diplomatic”

/ Acum 2 zile

O nouă reuniune în formatul „1+1” va avea loc joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, anunță agenda discuțiilor

/ Acum 2 zile

Activitatea site-ului oficial al Parlamentului a fost sistată temporar din cauza unei defecțiuni

/ Acum 2 zile

Mark Tkaciuk părăsește fracțiunea parlamentară a Blocului „Alternativa”: „Nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni”

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va părăsi oficial CSI pe 8 aprilie 2027”

/ Acum 2 zile

Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică

/ Acum 2 zile

Aprobat de Guvern: Republica Moldova denunță încă un acord cu CSI

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan

/ Acum 3 zile

Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Daniel Vodă, după scrutinul din Ungaria: „Extinderea UE trebuie să rămână o prioritate pe agenda europeană, legând Republica Moldova, Ucraina și Balcanii de Vest”

/ Acum 3 zile

Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită în Austria. Oficialul invită cetățenii moldoveni la o discuție

/ Acum 4 zile

Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”