Până la finele lunii octombrie, alegătorii pot solicita certificatul pentru drept de vot
Chişinău, 13 oct. /MOLDPRES/. Până la finele lunii octombrie, alegătorii pot solicita certificatul pentru drept de vot. Acesta este eliberat de biroul electoral al secției de votare ce corespunde domiciliului sau reședinței valabile, comunică MOLDPRES.
Potrivit Serviciului de presă al Comisiei Electorale Centrale, persoanele care în ziua alegerilor nu se vor afla în localitatea în care au domiciliu sau reședință valabilă, pot solicita de la biroul electoral al secției de votare un certificat pentru drept de vot. Acesta va permite alegătorilor să voteze în orice altă secție de votare de pe teritoriul țării, pe lista electorală suplimentară.
Certificatul pentru drept de vot se eliberează la prezentarea actului de identitate ce atestă domiciliul sau reședința alegătorului în raza secției de votare respective.
Pe 1 noiembrie curent, în Republica Moldova se vor desfășura alegeri prezidențiale.
Sursă foto: tv8.md
Sancțiuni disciplinare după vizita delegației talibanilor în Republica Moldova. Maia Sandu: „Este rușinos că oameni cu funcții înalte nu cunosc politica statului”
Republica Moldova avansează în procesul de integrare europeană. Maia Sandu: „Nu ne blochează niciun stat”
CEC a adoptat mai multe hotărâri privind organizarea alegerilor locale noi și a unui referendum local în satul Delacău, raionul Anenii Noi
DOC // Legea pentru ratificarea Convenției privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina, publicată în Monitorul Oficial
Nouă localități din Rezina, care au decis să se unească într-o singură primărie, vor beneficia de stimulente de peste 85 de milioane de lei din partea Guvernului
Republica Moldova și Estonia își reafirmă angajamentul pentru consolidarea cooperării
PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”
VIDEO // Noi cazuri de escrocherie. O femeie din raionul Orhei, deposedată de peste 85 000 de lei
Republica Moldova va avea un nou ambasador în Portugalia
Comisiile parlamentare s-au întrunit în 290 de ședințe în prima sesiune ordinară din 2026
O persoană a decedat, iar alte 15 au fost rănite în urma accidentului rutier produs la Strășeni
Ucraina a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
Obligațiile fiscale din plățile salariale au crescut cu peste 10 la sută în prima jumătate a anului curent
Petrolul ar putea urca la 120-140 de dolari pe baril
DOC // Republica Moldova instituie un mecanism național unitar pentru identificarea și monitorizarea riscurilor la adresa securității naționale
Un nou serviciu lansat de ASP: cererile pentru autorizațiile de comerț cu mărfuri strategice vor putea fi depuse online
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
DOC // Republica Moldova a ratificat Acordul de la Cape Town privind siguranța navelor de pescuit. Legea, publicată în Monitorul Oficial
Accident grav pe traseul M5, între Codreanca și Bravicea: o persoană a murit, alte câteva au fost rănite
Eclipsa de Soare din 12 august: unde va putea fi văzut spectacolul astronomic
Agenda evenimentelor, miercuri, 12 august
Alte 25 de blocuri de locuit vor putea accesa finanțare pentru lucrări de eficiență energetică: economii de 432 milioane de lei și consum redus cu 67 la sută
Un cutremur cu magnitudinea 4,5 a fost înregistrat în zona seismică Vrancea