ro

 

Politică
26 Mai, 2026 / 02:31
/ 13 Martie, 2025

Parlamentul a salutat decizia forului european de a acorda un pachet de sprijin de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova

Aleșii poporului au aplaudat astăzi decizia Parlamentului European de a acorda un pachet de sprijin în valoare de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova, comunică MOLDPRES.

Speakerul Igor Grosu a mulțumit, de la tribuna centrală, oficialilor europeni pentru suport.

„Colegi, profit de ocazie și vreau să aduc sincere mulțumiri deputaților din Parlamentul European, care în această săptămână au votat două decizii, cărora le-aș spune istorice, pentru Republica Moldova și cetățenii săi. Este vorba de ajutorul de 1,9 miliarde de euro, bani care ne vor ajuta să modernizăm în continuare satele și orașele noastre, să devenim o Moldovă europeană. Acești bani înseamnă proiecte mari în întreaga țară, pentru renovarea drumurilor, școli moderne, spitale noi, dar și încurajarea investițiilor”, a spus Grosu.

El a precizat că o altă noutate bună vizează deschiderea unui oficiu de legătură al Parlamentului European în Republica Moldova.

„Acum, mai mult ca niciodată, instituțiile europene vor fi mai aproape de Republica Moldova. Prin acest birou, vom munci împreună la accelerarea integrării europene și la transpunerea legislației europene în legislația națională, componentă importantă în procesul de aderare la Uniunea Europeană. Vă mulțumim, prieteni! Este important să știm că avem prieteni pe care putem conta, iar noi, aici, promitem să ne facem bine temele pentru acasă”, a conchis Grosu.

Parlamentul European a aprobat marți sprijinul financiar de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova. Acesta este cel mai mare pachet de sprijin oferit vreodată țării. Fondurile vor începe să fie alocate începând cu luna viitoare, oferind un sprijin esențial pentru dezvoltarea economică, modernizarea infrastructurii și consolidarea reformelor necesare pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Potrivit oficialilor europeni, noul plan de sprijin pentru Republica Moldova este destinat accelerării reformelor socio-economice. Negociatorii au convenit alocarea a 520 de milioane de euro sub formă de granturi – o creștere de 100 de milioane de euro față de propunerile inițiale – alături de 1,5 miliarde de euro sub formă de împrumuturi cu dobândă redusă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

În orașul Costești, raionul Râșcani, vor fi organizate alegeri locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 4 zile

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, întrevedere cu omologul său chinez, Wang Yi, la Beijing. Facilitarea accesului produselor autohtone pe piața chineză și o cursă avia directă între cele două țări, pe agendă

/ Acum 4 zile

Negocierile de aderare la UE ar putea fi deschise în iunie. Igor Grosu: „Republica Moldova și Ucraina merită acest pas”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu avertizează după decretul lui Putin: „Rusia vrea să suplinească pierderile de pe front”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Opoziția a părăsit ședința de joi a Parlamentului. Igor Grosu: „Nu voi tolera injurii și comportament degradant”

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu respinge acuzațiile regimului separatist de la Tiraspol ce vizează pretinse ingerințe în „așa-numitele alegeri prezidențiale”

/ Acum 4 zile

Noi reguli privind starea de urgență

/ Acum 4 zile

Aniversarea Convenției Primarilor în Regiunea Parteneriatului Estic, la Chișinău: Ambasadoarea Iwona Piórko: „O oportunitate de a recunoaște rezultate concrete și de a stabili acțiuni comune de viitor”

/ Acum 4 zile

Ambasadorul agreat al R. Moldova în Kazahstan, Igor Moldovan, a prezentat copiile Scrisorilor de acreditare

/ Acum 4 zile

Maia Sandu, la Forumul Globsec de la Praga: Președinta va vorbi în fața liderilor mondiali despre scutul democratic al Moldovei în fața ingerințelor străine

/ Acum 5 zile

FOTO // Deschiderea tuturor capitolelor de negociere privind aderarea Republicii Moldova la UE, discutată la Haga

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, într-un interviu acordat DW și RFI: „Avem un angajament ferm față de cetățeni – țara să fie pregătită pentru aderarea la UE până în anul 2030”

/ Acum 5 zile

VIDEO // Președinta Maia Sandu, întâmpinată de premierul Rob Jetten în Regatul Țărilor de Jos