ro

 

Politică
31 Iulie, 2026 / 07:56
/ 03 Februarie, 2021

Parlamentul se întrunește mâine în prima ședință din acest an

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 feb. /MOLDPRES/. Parlamentul Republicii Moldova se va întruni joi în prima ședință din sesiunea de primăvară-vară a anului curent. Decizia a fost luată astăzi de Biroul permanent al Legislativului, comunică MOLDPRES.

Astfel, conform ordinii de zi propuse, mâine deputații urmează să examineze proiectele de lege cu privire la investigarea accidentelor și incidentelor în transporturi, cu privire la cultura fizică și sport, cu privire la producerea, comercializarea și utilizarea materialului forestier de reproducere.

De asemenea, plenul Parlamentului ar urma să dezbată modificarea Legii privind dezvoltarea regională în Republica Moldova, a Legii cadastrului bunurilor imobile, a Legii cu privire la Inspectoratul General de Carabinieri, a Legii cu privire la activitatea Poliției și statutul polițistului etc.

Ordinea de zi a următoarelor ședințe plenare include și examinarea hotărârilor cu privire la numirea în funcție a unor membri ai Comisiei de certificare, de completare a Hotărârii Parlamentului cu privire la constituirea Comisiei de anchetă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor devalizării sistemului bancar din Republica Moldova și investigării fraudei bancare, precum și cea privind încetarea mandatului Avocatului Poporului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Chișinăul pledează pentru înlocuirea actualului format de pacificare cu o misiune civilă. Valeriu Chiveri: „Aceasta ar putea contribui la procesul de reintegrare a țării”

/ Acum 1 zi

Circa 85 la sută dintre primării au inițiat procesul de amalgamare voluntară: în august începe amalgamarea normativă

/ Acum 1 zi

Chișinăul propune noi negocieri în formatul 1+1. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Am primit răspunsuri evazive sau refuzuri”

/ Acum 1 zi

Emilia Cebotari a fost numită secretar general adjunct al Guvernului

/ Acum 1 zi

R. Moldova marchează 32 de ani de la adoptarea Constituției. Maia Sandu: „Este reperul legal și moral, care ne garantează drepturile și ne protejează demnitatea”

/ Acum 2 zile

Parlamentul modernizează procedura de recrutare a funcționarilor publici

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan merge la București, în prima sa vizită externă de la preluarea mandatului

/ Acum 2 zile

PAS va avea un nou deputat: CEC propune validarea mandatului lui Roman Roșca, după demisia lui Alexandr Trubca

/ Acum 2 zile

Organizația „Eurasia”, asociată cu Ilan Șor, inclusă în Registrul organizațiilor extremiste din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Protest în fața Parlamentului împotriva majorării tarifelor la gaze. Igor Grosu cere opoziției soluții: „Să vină cu propuneri de restructurare a Moldovagaz”

/ Acum 2 zile

Particularitățile alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei vor fi incluse în Codul Electoral. Igor Grosu: „Să avem o Adunare legitimă, votată de cetățeni”

/ Acum 2 zile

Igor Grosu, de Ziua Constituției: „Respectarea Legii Supreme înseamnă respect pentru democrație și drepturile cetățenilor”

/ Acum 3 zile

Igor Grosu: „Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei sunt programate pentru 15 noiembrie 2026”

/ Acum 3 zile

Modificările Codului electoral privind alegerile din Găgăuzia, consultate cu reprezentanții Adunării Populare