ro

 

Politică
16 Iunie, 2026 / 15:15
/ 22 Februarie, 2023

Parlamentul se va reuni în ședință plenară la 2 martie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 22 feb. /MOLDPRES/. Biroul permanent al Parlamentului s-a convocat astăzi în ședință și a completat ordinea de zi a ședinței plenare din data de 2 martie, relatează MOLDPRES.

Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Parlamentului, pe ordinea de zi a fost inclusă examinarea, în a doua lectură, a mai multor inițiative legislative, care prevăd modificări la cadrul normativ privind regimul străinilor, la Legea cu privire la eficiența energetică, la Legea cu privire la Serviciul de Protecție și Pază de Stat etc.

Tot în ședința plenară de săptămâna viitoare va fi examinat proiectul de lege privind serviciile de finanțare participativă. Spre adoptare, în a doua lectură, vor fi propuse modificări la Legea cu privire la patenta de întreprinzător și la Legea privind informarea consumatorului cu privire la produsele alimentare.

De asemenea, deputații vor audia Raportul auditului conformității asupra cheltuielilor și investițiilor capitale la întreprinderile de gaze naturale cărora le-au fost impuse obligații de serviciu public, precum și la întreprinderile înrudite. Totodată, în plenul Parlamentului vor fi examinate mai multe rapoarte ale Curții de Conturi.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Igor Grosu, reales președinte al PAS pentru un nou mandat de patru ani. „Suntem abia la jumătate de drum”

/ Acum 3 zile

Republica Moldova a inaugurat un Consulat Onorific în Danemarca

/ Acum 4 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Memoria celor deportați ne obligă să construim o societate în care asemenea tragedii să nu mai fie niciodată posibile”

/ Acum 4 zile

Șefa statului, mesaj la 85 de ani de la deportări: „Comemorarea deportărilor este deopotrivă despre trecut și despre viitorul democratic pe care îl construim împreună”

/ Acum 4 zile

Președinții comisiilor pentru afaceri europene din patru state UE, așteptați la Chișinău

/ Acum 4 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în China: „Cooperarea cu provincia Guangdong poate deschide noi oportunități economice și investiționale”

/ Acum 4 zile

Circa 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară

/ Acum 4 zile

Guvernul a aprobat inițierea negocierilor cu Tunisia privind abolirea regimului de vize pentru titularii pașapoartelor diplomatice, de serviciu și speciale

/ Acum 4 zile

„Nu așteptați să vină Ministerul Mediului”. Igor Grosu cere autorităților locale să întreprindă măsuri urgente împotriva inundațiilor

/ Acum 5 zile

Igor Grosu, după căderea dronei de la Lopatna: „Sunt consecințele războiului declanșat de Federația Rusă. Trebuie să investim în apărare”

/ Acum 5 zile

Igor Grosu acuză liderii din Găgăuzia de tergiversarea alegerilor: „Este un comportament de blocare. Legea nu-i tocmeală”

/ Acum 5 zile

Minut de reculegere în Parlament în memoria victimelor deportărilor staliniste. Igor Grosu: „Tragedia deportărilor este tragedia poporului nostru și avem datoria să păstrăm vie memoria”

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară: cinci proiecte cu sigla UE pe ordinea de zi

/ Acum 6 zile

Inga Ionesii și Sergiu Gurduza vor fi numiți ambasadori în India și Portugalia