Parlamentul va examina propunerea Guvernului de prelungire a stării de urgență
Chişinău, 28 iul. /MOLDPRES/. Parlamentul va examina propunerea Guvernului de prelungire a stării de urgență cu 60 de zile, începând cu data de 3 august. Membrii Comisiei parlamentare securitate națională, apărare și ordine publică au examinat astăzi un proiect de hotărâre în acest sens și au decis să-l propună în plenul Legislativului spre adoptare, informează MOLDPRES.
Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Parlamentului, deputații vor examina documentul în ultima ședință din sesiunea de primăvară, care va avea loc luni, 31 iulie.
Propunerea de prelungire a stării de urgență a fost înaintată de Guvern în contextul pericolului iminent la adresa securității naționale cauzat de războiul din Ucraina. În nota informativă a proiectului de hotărâre se menționează că „riscurile sunt mari inclusiv din cauza atacurilor din imediata apropiere de frontiera NATO, în regiunile Odesa și Reni, aproape de frontiera R. Moldova”.
„Țara noastră va fi afectată după sistarea acordului privind exportul de cereale prin bazinul Mării Negre, impusă de Rusia la data de 17 iulie, ceea ce va conduce la creșterea tranzitului de cereale prin țara noastră. R. Moldova rămâne expusă războiului hibrid, prin promovarea informațiilor false, manipulărilor cu scop militar și violenței interetnice. În același timp, războiul din Ucraina ar putea împiedica livrările către R. Moldova de gaze naturale și energie electrică”, se specifică în document.
Pe durata stării de urgență, Comisia pentru Situații Excepționale va emite dispoziții pentru autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile publice, agenții economici și pentru cetățenii aflați pe teritoriul țării. Conform proiectului de hotărâre, starea de urgență nu va afecta organizarea și desfășurarea alegerilor pe teritoriul țării noastre.
Starea de urgență pe întreg teritoriul țării a fost declarată de către Parlament la data de 24 februarie 2022, la propunerea Guvernului, pentru a permite luarea deciziilor prompte și gestionarea eficientă a riscurilor și amenințărilor care pot apărea.
VIDEO // Guvernul propune o nouă lege care va oferi cetățenilor mai multe drepturi în procesul de luare a deciziilor
Parlamentul se întrunește joi în ședință: Ministra de Interne va prezenta un raport în fața deputaților
Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu Înaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Volker Türk. Provocările generate de crizele actuale, pe agendă
Membrii familiilor diplomaților moldoveni ce activează în Ucraina se vor putea angaja în câmpul muncii
Alexei Buzu, despre reforma APL: „Ne propunem să mergem în fiecare raion pentru a discuta cum putem construi primării puternice pentru localități dezvoltate”
Platformă unică de raportare privind implementarea politicilor publice și a reformelor, instituită de Guvern. Alexei Buzu: „Ne dorim cât mai multă transparență pentru cetățeni și antreprenori”
Vicepremierul Mihai Popșoi la Consiliul ONU pentru Drepturile Omului: „Respectarea drepturilor și libertăților fundamentale trebuie să rămână la baza oricăror aranjamente internaționale”
Ministerul Justiției are un nou secretar de stat
Relațiile dintre Republica Moldova și Liechtenstein, pe agenda discuțiilor la nivel de miniștri de externe
Mihai Isac, analist politic din România: „Războiul din Ucraina a amplificat vulnerabilitățile Republicii Moldova, dar a consolidat opțiunea europeană”
Un marș de solidaritate cu Ucraina s-a desfășurat în centrul capitalei
VIDEO // Ambasadorul Vladislav Kulminski: „Lucrăm intens pentru a transforma parteneriatul dintre R. Moldova și SUA în unul benefic pentru ambele părți și orientat spre rezultate concrete”
Sprijinul Lituaniei pentru avansarea parcursului european al Republicii Moldova, reconfirmat la Chișinău
Intensificarea cooperării dintre Republica Moldova și Elveția, discutată de vicepremierul Mihai Popșoi cu omologul său elvețian
UE solicită reținere maximă după atacurile SUA și Israelului asupra Iranului: „Securitatea nucleară este de importanță crucială”
Tentativă de transport ilicit de lingouri de aur, depistată la Aeroportul Internațional Chișinău
Ministra de Externe a României, Oana Țoiu, oferă detalii despre solicitările românilor de repatriere din Israel
Trecere ilegală a frontierei, documentată de polițiști: Un ucrainean a încercat să intre pe jos în R. Moldova
Stare de urgență în Israel. Ambasadorul Alexandr Roitman îndeamnă cetățenii să rămână în apropierea adăposturilor
GALERIE FOTO // ANOFM marchează 35 de ani de la fondare - angajament pentru oameni,muncă și viitor
Israel și SUA lansează atacuri preventive asupra Iranului: tensiuni majore în Orientul Mijlociu
Scriitoarea din Republica Moldova, Paula Erizanu, printre finaliștii la Premiul Uniunii Europene pentru Literatură
Italia: Un mort și circa 40 de răniți după ce un tramvai a deraiat la Milano
Economia Republicii Moldovei își revine după multiplele șocuri. FMI prognozează o creștere de 2,3% în anul curent
FOTO // ANOFM a premiat cei mai buni angajatori ai anului 2025. Raisa Dogaru: „Prin cooperare între stat și angajatori putem construi o piață a muncii competitivă”
VIDEO // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Până în 2029 trebuie să avem toate drumurile din țară într-o stare bună și foarte bună”
1992 - Războiul care nu se uită // Povestea unui polițist de pe Nistru: „Intrau cu mașina blindată în sat și împușcau”
Consolidarea legăturilor moldo-austriece la nivel regional: Vicepremierul Mihai Popșoi, vizită de lucru în landul federal Carintia
Moldelectrica a finalizat evaluarea ofertelor financiare pentru achiziția capacităților de echilibrare
Secretarul de stat american Marco Rubio va efectua o vizită în Israel pentru discuții privind Iranul și priorități regionale