ro

 

Politică
09 Mai, 2026 / 11:05
/ 05 Octombrie, 2022

Parlamentul va examina solicitarea Guvernului privind prelungirea stării de urgență

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 oct. /MOLDPRES/. Deputații vor examina, la ședința plenară de joi, 6 octombrie, solicitarea Guvernului privind prelungirea stării de urgență. Decizia a fost luată astăzi de membrii Biroului permanent, care au aprobat suplimentul ordinii de zi a ședinței în plen de mâine, informează MOLDPRES.

Printre proiectele care au fost propuse de comisiile permanente mai figurează ratificarea Acordului de grant dintre Republica Moldova și Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei pentru realizarea asistenței financiare din Fondul pentru migranți și refugiați ”Sprijinirea furnizării în Moldova a serviciilor de sănătate pentru persoanele afectate de criza din Ucraina”.

Pe ordinea de zi a mai fost inclusă inițiativa legislativă prin care se urmărește majorarea numărului de persoane care pot beneficia de asistență juridică garantată de stat, precum și proiectul de lege cu privire la stabilirea moratoriului asupra controlului de stat la întreprinderile micro, mici și mijlocii. De asemenea, deputații vor examina în lectură finală modificări la mai multe acte normative, printre care Legea privind protejarea patrimoniului cultural național mobil, Legea cu privire la Procuratură și Legea privind administrația publică locală.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre evoluțiile din România: „Procesele politice de la București sunt extrem de importante pentru Republica Moldova”

/ Acum 1 zi

Reacția MAE la cererea de chemare în judecată depusă de un fost ambasador: „Poziția instituției va fi prezentată în cadrul procedurilor legale corespunzătoare”

/ Acum 1 zi

Igor Grosu a decorat-o pe Secretara de Stat a Carolinei de Nord cu „Medalia Democrației”

/ Acum 2 zile

Un nou instrument de planificare a activităților electorale: programul calendaristic pentru organizarea alegerilor a fost digitalizat

/ Acum 2 zile

Cererile pentru acreditarea observatorilor la alegerile locale noi și referendumurile locale pot fi depuse până la 10 mai

/ Acum 2 zile

Reformele implementate de Republica Moldova, apreciate la Bruxelles. Dan Barna: „Este momentul ca Uniunea Europeană să recunoască și să recompenseze progresele remarcabile ale Chișinăului”

/ Acum 2 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană

/ Acum 2 zile

Reforma administrației publice locale: au fost aprobate 435 de decizii de inițiere a procesului de amalgamare. Alexei Buzu: „Numărul va crește în viitorul apropiat”

/ Acum 3 zile

Germania va detașa un expert în cadrul Cabinetului viceprim-ministrului pentru integrare europeană al Republicii Moldova

/ Acum 3 zile

Republica Moldova și Polonia vor coopera în domeniul apărării

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu a invitat cetățenii să participe la evenimentele organizate de Ziua Europei

/ Acum 3 zile

Ministerul Finanțelor are un nou secretar de stat

/ Acum 3 zile

Comitetul parlamentar de asociere Republica Moldova – UE cere deschiderea negocierilor de aderare pe toate capitolele. Declarația adoptată la Bruxelles

/ Acum 3 zile

CEC a respins înregistrarea unui grup de inițiativă pentru susținerea inițierii referendumului local de revocare a primarului comunei Hîrtop, Cimișlia