Partidele politice vor fi subvenționate cu peste 42 milioane de lei în acest an
Chişinău, 18 ian. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală /CEC/ a stabilit cuantumul lunar al subvențiilor de la bugetul de stat destinate partidelor politice pentru anul 2022, transmite MOLDPRES.
Președintele CEC, Angelica Caraman, a anunțat astăzi, în cadrul ședinței ordinare a autorității electorale, că de la bugetul de stat a fost alocată suma de 42 de milioane 31 de mii de lei pentru subvenționarea partidelor politice.
În același timp, oficialul a prezentat principiile stabilite de lege potrivit cărora formațiunile politice beneficiază de subvenții lunare din partea statului. „Subvențiile sunt distribuite conform rezultatelor obținute de partidele politice la alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021, alegerile prezidențiale din 1 noiembrie 2020 și alegerile locale generale din 20 octombrie 2019. De asemenea, la calcularea acestor subvenții sunt luate în considerare numărul de femei efectiv alese și numărul de tineri aleși”, a spus Caraman.
Astfel, formațiunile politice vor primi 0,7173 lei pentru fiecare vot obținut la alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie 2021, 0,3622 lei pentru fiecare vot obținut la alegerile locale generale din 20 octombrie 2019, 0,5787 lei pentru fiecare vot obținut la alegerile prezidențiale din 1 noiembrie 2020.
De asemenea, formațiunile politice vor primi câte 6567 lei pentru fiecare femeie aleasă efectiv în Parlamentul Republicii Moldova și 10945 de lei pentru fiecare tânăr ales în Legislativ.
Speakerul Igor Grosu: „Conflictul transnistrean trebuie să fie reglementat într-un format civil”
GALERIE FOTO // Conferința de nivel înalt privind combaterea dezinformării, a ingerințelor și a manipulării, organizată la Chișinău
Oportunitățile Chinei împărtășite în lume. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Aprofundarea cooperării bilaterale poate aduce beneficii Republicii Moldova”
Parlamentul, deschis la discuții pentru rezolvarea blocajului electoral din UTA Găgăuzia
Parlamentul examinează denunțarea acordurilor CSI. Igor Grosu: „Punem capăt unei relații defuncte”
DOC // Moldova s-a aliniat la noile sancțiuni UE împotriva Rusiei
Președinta Maia Sandu: „Într-un război cognitiv, consolidarea democrației depinde și de capacitatea cetățenilor de a rezista în fața manipulărilor”
Secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset: „Democrația care nu are posibilitatea de a-și proteja spațiul informatic, nu va putea să-și protejeze cetățenii”
Liderii UE condamnă atacurile asupra infrastructurii civile ucrainene și analizează impactul poluanților asupra Nistrului
Reuniunea de la Chișinău // Mihai Isac: Carta Socială Europeană este adusă din zona juridică în centrul dezbaterilor geopolitice
Secretarul de stat al Ministerului Muncii din România: „Drepturile sociale reprezintă un element esențial al rezilienței democratice”
GALERIE FOTO // Republica Moldova, gazda Conferinței la nivel înalt privind Carta Socială Europeană
Comisarul pentru drepturile omului al Consiliului Europei, la Chișinău: „Este nevoie de eforturi consolidate pentru asigurarea drepturilor sociale”
Conferința de nivel înalt privind Carta Socială Europeană: „Drepturile sociale sunt fundamentul securității și stabilității Europei”
Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina
Atacuri în Ucraina, resimțite și în Moldova: autoritățile anunță că spațiul aerian nu a fost încălcat
Alexandru Munteanu: „Situația energetică rămâne fragilă după atacurile din Ucraina”
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova
Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei
Benjamin Netanyahu: Israelul continuă atacurile în Iran și Liban și își va apăra interesele vitale
Punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Reni și-a reluat activitatea în regim normal
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Călătorie printre stupi în regiuni cu cea mai apreciată miere din ţară
Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, recunoaște eșecul la referendumul privind reforma justiției, dar nu demisionează
Poliția de Frontieră anunță sistarea temporară a activității PTF Giurgiulești-Reni
VIDEO // Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „În prezent se observă noi pete de petrol care continuă să vină din amonte”
Agenda evenimentelor, marți, 24 martie
Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia
ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România
METEO // Cer variabil și temperaturi de până la 17 grade în următoarele 24 de ore