Chişinău, 16 mai. /MOLDPRES/. Congresul Partidului Acțiune și Solidaritate /PAS/ s-a întrunit ieri în ședință, în cadrul căreia a fost aleasă noua conducere a partidului, pentru următorii 4 ani. Noul lider PAS este Igor Grosu, comunică MOLDPRES.
În discursul ținut în fața membrilor de partid, Igor Grosu a menționat că noua echipă PAS are misiunea să aducă Republica Moldova în rândul statelor europene.
Și Natalia Gavrilița a opinat că noua echipă trebuie să facă următorul pas și să obțină statutul de candidat pentru Republica Moldova.
„Integrarea europeană este modelul de dezvoltare care răspunde, în primul rând, așteptărilor oamenilor. Oameni care-și doresc justiție dreaptă, o economie competitivă și inovativă, un mediu înconjurător sănătos, o infrastructură modernă, servicii publice calitative. Părinții noștri au clădit Moldova independentă, iar acum noi trebuie să construim Moldova europeană”, a spus Gavrilița.
La eveniment a fost prezent și deputatul în Parlamentul European, vicepreședintele PPE, Siegfried Mureșan, care a salutat membrii PAS și a menționat că „Republica Moldova este astăzi, pentru toată Europa, un model de bună guvernare”.
Printre obiectivele înaintate de noua conducere PAS se numără: lupta împotriva corupției și reforma justiției, asigurarea graduală a independenţei energetice, implementarea proiectelor de infrastructură durabile în toată țara, creşterea graduală a venitului populaţiei şi protecţia socială a grupurilor vulnerabile, creşterea statutului instituţiilor educaţionale și al pedagogilor, asigurarea respectării drepturilor cetățenilor noștri din diasporă și integrarea țării în UE.
PAS a fost creat în 15 mai 2016 și deține în prezent majoritate parlamentară.
Foto: facebook
Președinta Parlamentului European felicită Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței: „Construim împreună viitorul nostru european”
VIDEO // Președintele României, Nicușor Dan, întâmpinat de Maia Sandu la Chișinău, de Ziua Independenței Republicii Moldova
VIDEO // Președintele României, Nicușor Dan, și-a început vizita în Republica Moldova. Prima oprire, la Cahul
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, de Ziua Independenței: „Mergem înainte, uniți, drepți și liberi”
Premierul României, Ilie Bolojan, mesaj pentru R. Moldova, la 35 de ani de independență: „Am fost și vom rămâne cel mai apropiat partener. Ne leagă aceeași limbă, o istorie și un destin comun”
„Drumul parcurs pentru a deveni stăpânii propriei sorți a fost unul greu”: mesajul premierului Vasile Tofan
MAE a condamnat încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova: „Un risc direct la adresa securității cetățenilor noștri”
INTERVIU MOLDPRES // Ambasadoarea Iwona Piórko: „Moldovenii au ales viitorul european, iar UE este hotărâtă să transforme această alegere în realitate”
Premierul Vasile Tofan, de Ziua Independenței: „Să fim mândri de ceea ce am reușit să obținem în acești 35 de ani de independență și să nu ne pierdem speranța”
Regele Charles a felicitat Republica Moldova cu ocazia Zilei Independenței
GALERIE FOTO // 27 august 1991 – Ziua în care Moldova a ales libertatea
SUA felicită Republica Moldova cu ocazia celor 35 de ani de independență
VIDEO // Mesajul Președintei Maia Sandu, la 35 de ani de Independență: „Să celebrăm ceea ce ne unește, să fim mândri și să continuăm munca pentru independența Republicii Moldova”
Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei vor avea loc pe 15 noiembrie. CEC a aprobat calendarul electoral
DOC // Regimul fiscal aplicat mărfurilor introduse de operatorii economici din regiunea transnistreană va fi uniformizat. Hotărârea de Guvern, publicată în Monitorul Oficial
Venezuela ia în calcul ieșirea din OPEC
Ministrul Claudiu Năsui răspunde criticilor după numirea sa în Guvernul Republicii Moldova: „Unele probleme comune au și soluții comune”
Prințul moștenitor Haakon a devenit noul rege al Norvegiei
Miniștrii Claudiu Năsui și Eugen Osmochescu au depus jurământul de învestire în funcție
Integrarea europeană și o economie mai deschisă pentru antreprenori. Claudiu Năsui anunță prioritățile mandatului
Noii miniștri ai Agriculturii și Industriei Alimentare și Dezvoltării Economice și Digitalizării au depus jurământul de învestire
Ministrul Eugeniu Osmochescu anunță prioritățile mandatului: „Aderarea la UE și o agricultură inteligentă”
Sistemele mari de încălzire vor fi supuse unor inspecții periodice. Regulamentul ar putea intra în vigoare din 2027
Ambasadorul Turciei la Chișinău, decorat de Mihai Popșoi la încheierea mandatului
Premierul Vasile Tofan, mesaj pentru Năsui și Osmochescu: „Au mandate dificile, dar foarte importante”
Revistele culturale pot obține finanțare de la stat pentru anul 2027
Incendiu într-un bloc din Chișinău: 20 de persoane, inclusiv șapte copii, evacuate
Un bărbat a fost condamnat la închisoare pentru că și-a agresat vecinii cu un fier de călcat încins
Parlamentul începe a doua sesiune din 2026 pe 1 septembrie
Șefa statului a transmis un mesaj de condoleanțe după moartea regelui Harald al V-lea al Norvegiei