ro

 

Politică
14 Mai, 2026 / 16:20
/ 20 Mai, 2025

PAS lansează o campanie de informare și dialog cu cetățenii „Împreună avem grijă de viitorul Moldovei”

Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Igor Grosu, a declarat astăzi că Republica Moldova se află într-un „moment de cotitură”, iar alegerile din toamna acestui an vor decide nu doar direcția politică a țării, ci și viitorul. Declarațiile au fost făcute în cadrul lansării campaniei PAS de informare și dialog cu cetățenii „Împreună avem grijă de viitorul Moldovei”, care va avea loc în toată țara, comunică MOLDPRES.

Liderul PAS a prezentat o retrospectivă a realizărilor guvernării din ultimii patru ani, menționând creșterea bugetului destinat satelor și orașelor, dublarea fondurilor pentru familie și majorarea pensiei minime de aproape trei ori.

El a reiterat că au fost realizate investiții majore în sănătate, educație și infrastructură, iar piața europeană a fost deschisă tot mai mult pentru produsele moldovenești.

„Pe 28 septembrie este momentul în care fie ne asumăm drumul european, fie riscăm să pierdem tot ce am construit cu greu în acești ani. Este șansa noastră să aderăm la Uniunea Europeană în următorii patru ani”, a subliniat Grosu.

Igor Grosu a specificat că și actuala guvernare nu a fost lipsită de greșeli, dar a subliniat că PAS este determinată să învețe din ele.

Conform sursei citate, în cadrul campaniei „Împreună avem grijă de viitorul Moldovei”, membrii formațiunii, alături de voluntari, vor merge în toată țara pentru a discuta cu cetățeni despre reușite, provocări și riscurile pe care le implică alegerile din toamnă.

„Avem nevoie de unitate, nu de dezbinare. De implicarea fiecărui cetățean care vrea să contribuie. Vrem să combatem minciunile cu dialog și fapte. Iar pentru asta, chemăm toți tinerii și cetățenii activi să ni se alăture ca voluntari”, a adăugat Grosu.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Sprijinul pentru procesul de aderare al Republicii Moldova la UE, reconfirmat la București: întrevedere dintre Igor Grosu și Ilie Bolojan

/ Acum 1 zi

VIDEO // Amalgamare voluntară la Anenii Noi: 19 primării au adoptat deciziile de inițiere a procesului

/ Acum 1 zi

Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Securitatea la Marea Neagră și în Balcani se decide și prin capacitatea noastră de a rămâne uniți și curajoși în fața amenințărilor”

/ Acum 1 zi

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, primit la Palatul Elisabeta: Familia Regală își intensifică sprijinul diplomatic pentru aderarea Republicii Moldova la UE

/ Acum 2 zile

FOTO // Speakerul Igor Grosu, găzduit de președintele României, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni: „Moldova și România au nevoie una de cealaltă”

/ Acum 2 zile

FOTO // Parlamentul a găzduit vizita unei delegații a membrilor Comisiei pentru afaceri externe a Seimului Republicii Polone

/ Acum 2 zile

FOTO // Președintele Senatului României, Mircea Abrudean, a avut o întrevedere cu speakerul Igor Grosu, la București: „România rămâne alături de Republica Moldova, așa cum a fost de fiecare dată”

/ Acum 2 zile

Speakerul Igor Grosu oferă detalii despre consultările privind deblocarea situației legate de organizarea alegerilor pentru Adunarea Populară a UTA Găgăuzia: „Ne propunem ca anul acesta să avem alegeri”

/ Acum 2 zile

Igor Grosu merge la București: întrevedere cu Nicușor Dan și intervenție la forumul de securitate regională

/ Acum 2 zile

Criza politică de la București nu schimbă relația cu Chișinăul. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Vom avea un tratament frățesc, așa cum l-am avut de fiecare dată”

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi oferă detalii despre agenda Sesiunii Ministeriale a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei: „Vom valorifica plenar deschiderea prietenilor noștri față de R. Moldova”

/ Acum 3 zile

VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri, într-un interviu acordat AGERPRES: „România, ca stat membru al UE, ar putea contribui substanțial la crearea unei percepții corecte vizavi de procesul de reglementare a conflictului transnistrean”

/ Acum 3 zile

Republica Moldova va găzdui cea de-a 135-a Sesiune Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Peste 50 de delegații din mai multe state, așteptate la Chișinău

/ Acum 3 zile

INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova a valorificat plenar președinția la Consiliul Europei, mandat care a consolidat profilul internațional al țării noastre”