PAS și Platforma DA își reiterează opțiunea pentru alegeri parlamentare anticipate
Chişinău, 23 dec. /MOLDPRES/. Partidul Acțiune și Solidaritate, dar și Platforma DA, au venit cu reacții după demisia Cabinetului de miniștri condus de Ion Chicu și și-au reiterat opțiunea pentru alegeri parlamentare anticipate. PDM, dar și celelalte grupuri parlamentare, nu au venit încă cu o poziție la acest subiect, comunică MOLDPRES.
Conducerea PAS a anunțat că susține dizolvarea actualului Parlament și declanșarea alegerilor anticipate. „Demisia Guvernului deschide calea cea mai scurtă spre anticipate. Acum se discută mai multe scenarii: foi de parcurs, guvern de tranziție. Trebuie să înțelegem că Parlamentul actual nu poate numi un Guvern”, a opinat președintele fracțiunii parlamentare a PAS, Igor Grosu.
Și Platforma DA a transmis un comunicat în care a anunțat că formațiunea își reiterează opțiunea pentru “alegeri parlamentare anticipate, declanșate imediat conform procedurilor constituționale sau organizate de un Guvern de tranziție responsabil, capabil să gestioneze criza economică și sanitară de până la viitoarele alegeri parlamentare anticipate, libere și corecte”.
Premierul Ion Chicu a anunțat astăzi că își dă demisia împreună cu întregul Cabinet de miniștri și ar urma să aibă o întrevedere cu președintele ales, Maia Sandu, pentru a pune la punct activitatea Guvernului în exercițiu.
Potrivit legislației, Cabinetul de miniștri va fi în exercițiu până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern. În perioada în care este demisionar, acesta va îndeplini doar funcții de administrare a treburilor publice și nu poate lua decizii ce țin de politica externă și nu are dreptul la inițiativă legislativă.
De asemenea, președintele țării este obligat să inițieze consultări cu fracțiunile parlamentare pentru formarea unui nou Guvern. Termenul limită pentru investirea noului Cabinet de miniștri este de trei luni. Dacă în această perioadă nu este votat un nou Cabinet de miniștri, Legislativul este dizolvat și se declanșează alegeri parlamentare anticipate.
O nouă reuniune în formatul „1+1” va avea loc joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, anunță agenda discuțiilor
Activitatea site-ului oficial al Parlamentului a fost sistată temporar din cauza unei defecțiuni
Mark Tkaciuk părăsește fracțiunea parlamentară a Blocului „Alternativa”: „Nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni”
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va părăsi oficial CSI pe 8 aprilie 2027”
Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică
Aprobat de Guvern: Republica Moldova denunță încă un acord cu CSI
Republica Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan
Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”
VIDEO // Daniel Vodă, după scrutinul din Ungaria: „Extinderea UE trebuie să rămână o prioritate pe agenda europeană, legând Republica Moldova, Ucraina și Balcanii de Vest”
Speakerul Igor Grosu va efectua o vizită în Austria. Oficialul invită cetățenii moldoveni la o discuție
Experți, despre schimbarea guvernării Orban la Budapesta: „Poate avea un impact major asupra parcursului european al R. Moldova”
Eugen Tomac: „România are un rol-cheie în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Aderarea Moldovei – mai multă stabilitate în Europa”
Președinta Republicii Moldova a transmis un mesaj de felicitare pentru liderul partidului Tisa, Péter Magyar, în urma victoriei obținute în alegerile parlamentare din Ungaria
Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI
DOC // Ministerul Justiției activează mecanismul de lichidare a unor partide politice
Poliția anunță că procedura de exhumare în cazul Vartic nu implică cheltuieli din partea familiei
FOTO // Ministerul Mediului a populat lacul Costești–Stânca cu 2,5 tone de pește. Acțiunea va deveni o tradiție
Loturi de salată și ceapă verde alterate, distruse după controalele ANSA
Un avocat stagiar din capitală a fost reținut de CNA după ce ar fi cerut 32.000 de euro pentru influențarea unor judecători
Alertă de sezon: ANSP anunță creșterea riscului de mușcături de căpușe în Republica Moldova
Igor Grosu anunță audieri parlamentare pe cazul Vartic: „Este o lecție prea dură şi scumpă”
Peste 138 de milioane de lei au fost achitate de CNAM pentru îngrijiri medicale comunitare în 2025
Relansarea concursului pentru selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare pentru guvernare deschisă
Alegeri locale 2026: aproape 70 de mii de alegători sunt înregistrați în 12 localități
Un bărbat a fost condamnat la 9 ani de închisoare după ce a înșelat o femeie din Germania
Deficitul de cadre didactice în învățământul general, în scădere în ultimii ani
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko spune că se simte mai încrezătoare în sprijinul SUA după o vizită la Washington
Șeful Legislativului Igor Grosu, despre problema transnistreană: „Formatul 5+2 este mort, nu mai acceptăm discuții fără sens”
Evoluțiile în domeniul combaterii spălării banilor și al aplicării sancțiunilor internaționale, discutate de guvernatoarea BNM cu reprezentanții Departamentului Trezoreriei SUA
Un tânăr din Criuleni a fost condamnat la 15 ani de închisoare după ce a încercat să-și omoare fratele geamăn