ro

 

Politică
23 Martie, 2026 / 06:14
/ 07 Octombrie, 2020

Peste 247 mii de cetățeni care locuiesc în stânga Nistrului sunt așteptați la 1 noiembrie la urnele de vot

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. Un număr de 247609 de cetățeni domiciliați în localitățile din stânga Nistrului își vor putea exercita dreptul la vot la alegerile prezidențiale din 1 noiembrie. Biroul Politici de Reintegrare a adus astăzi la cunoștința alegătorilor și a autorităților publice locale mecanismul de documentare a eventualelor încălcări a dreptului la libera circulație în ziua alegerilor prezidențiale, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, în cazul unui incident sau provocare implicând reprezentanți ai structurilor nerecunoscute din stânga Nistrului, acesta urmează a fi constatat de către polițistul de sector, care va verifica situația la fața locului. Persoanele pot apela la numărul unic 112.

În cazul în care problema nu a fost soluționată la fața locului, urmează a fi informat Contingentul Forțelor de Menținere a Păcii din partea Republicii Moldova. Ofițerul de serviciu va fixa încălcarea și va cere ieșirea observatorilor militari din cadrul Forțelor Mixte de Pacificare la fața locului, pentru a o documenta.

Conform datelor Biroului Politici de Reintegrare, delegația Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control a solicitat deja asigurarea liberei circulații a cetățenilor din regiunea transnistreană și din Zona de Securitate, făcând apel către copreședinții Comisiei, reprezentanții Ucrainei și Misiunii OSCE pentru a contribui la evitarea restricțiilor și incidentelor, în special  în ziua alegerilor din 1 noiembrie curent.

Sursă foto: Biroul de reintegrare


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Secretarul general al Consiliului Europei, la Chișinău: „Crizele globale impun consolidarea drepturilor sociale și a instituțiilor”

/ Acum 4 zile

Sprijin larg în Parlamentul European pentru procesul de integrare a Republicii Moldova în UE. Igor Grosu: „Moldova își face temele, iar sprijinul partenerilor europeni ne dă încredere că suntem pe drumul cel bun”

/ Acum 4 zile

Moldova extinde cooperarea cu OCDE pentru consolidarea instituțiilor

/ Acum 4 zile

Parcursul european al Republicii Moldova, discutat la Bruxelles de speakerul Igor Grosu și președintele Comisiei pentru Afaceri Externe a Parlamentului European

/ Acum 4 zile

Siegfried Mureșan: „Republica Moldova este premiantă în implementarea reformelor în rândul țărilor candidate la Uniunea Europeană”

/ Acum 4 zile

Guvernul a acceptat demisia șefului adjunct al Oficiului teritorial Ungheni al Cancelariei de Stat

/ Acum 4 zile

Irlanda sprijină parcursul european al Chișinăului. Thomas Byrne: „Moldova trebuie să stea la aceeași masă cu statele membre ale UE”

/ Acum 5 zile

Speakerul Igor Grosu, în discuții cu președintele Camerei Reprezentanților din Belgia: „Relația dintre țările noastre devine tot mai puternică”

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, despre drona depistată în sudul țării: „Este o încălcare gravă a spațiului nostru aerian și o amenințare la adresa cetățenilor”

/ Acum 5 zile

Ministrul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu omologul său italian, Antonio Tajani. Progresele în procesul de integrare europeană, pe agenda discuțiilor

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu, după ce UE a debursat o nouă tranșă din Planul de creștere: „Moldova se modernizează, avem încrederea partenerilor europeni și vom continua să muncim pentru a îmbunătăți viața cetățenilor”

/ Acum 5 zile

Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Partenerii europeni așteaptă din partea Chișinăului un Plan de reintegrare - autoritățile lucrează la realizarea documentului”

/ Acum 5 zile

Dronă depistată la Ștefan Vodă. MAE: „Condamnăm incidentele care pun în pericol securitatea cetățenilor”

/ Acum 5 zile

FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi la conferința Secretariatului Executiv al ICE: „Extinderea UE reprezintă o alegere strategică pentru stabilitatea și prosperitatea continentului”