Premierul Natalia Gavriliţa: Agenda noastră de reformă este ambiţioasă şi îndrăzneaţă
Chişinău, 6 dec. /MOLDPRES/. Este crucial pentru cetăţenii ţării noastre, precum şi pentru partenerii de dezvoltare, să aibă încredere în instituţiile statului care trebuie să aibă predictibilitate şi stabilitate în politicile promovate. Acest lucru l-a declarat astăzi Prim-ministrul Natalia Gavriliţa, în cadrul unui briefing susţinut împreună cu directorul general adjunct al Direcției Generale Vecinătate și Negocieri privind Extinderea a Comisiei Europene, Katarina Mathernova, după întrevederea de la Guvern, transmite MOLDPRES.
Şefa Cabinetului de miniştri de la Chişinău a relevat că “una dintre principalele priorităţi ale agendei de reformă a Executivului rămâne a fi reforma justiţiei, ceea ce va contribui la consolidarea instituţiilor noastre, făcându-le mai eficiente, mai transparente şi mai deschise pentru cetăţeni”.
„Agenda noastră de reformă este ambiţioasă şi îndrăzneaţă. În temeiul Acordului de asociere cu Uniunea Europeană şi celui pentru Zona de Liber Schimb aprofundat şi cuprinzător cu UE, avem deja o agendă clară pentru următorii patru ani şi ne angajăm pe deplin să implementăm toate măsurile necesare pentru a moderniza ţara noastră în baza celor mai bune practici europene”, a estimat premierul.
De asemenea, Natalia Gavriliţa a afirmat că în cadrul întâlnirii „s-a discutat despre rolul activ pe care vrea să-l aibă Republica Moldova în cadrul Parteneriatului Estic, în special, în cadrul Trioului Asociat”. Or, „Summitul Parteneriatului Estic care va avea loc în această lună este o oportunitate excelentă pentru a continua discuţiile în diferite formate, pe dimensiunea politică şi economică”, a menţionat prim-ministrul.
La rândul său, Katarina Mathernova a subliniat că “are sentimentul că dinamica dezvoltării în ţara noastră derulează foarte rapid, ţinând seamă de toate evenimentele din ultima perioadă”. “De la ultima vizită care am avut-o la Chişinău, v-aţi confruntat cu o criză energetică şi sunt fericită să confirm că v-am fost alături şi am putut să vă ajutăm. V-am ajutat în mod concret, fapt ce demonstrează că Republica Moldova contează pentru Uniunea Europeană”, a spus oficialul european.
“Vom continua acest dialog. Guvernul de la Chişinău a venit cu o agendă de reforme foarte clară. Or, în pofida crizelor – pandemică, energetică, vă onoraţi angajamentele, ceea ce înseamnă că putem să sporim asistenţa noastră şi să vă sprijinim în continuare, exact aşa cum o facem în prezent”, a rezumat directorul general adjunct al Direcției Generale Vecinătate și Negocieri privind Extinderea a Comisiei Europene, Katarina Mathernova, care întreprinde o vizită de lucru la Chişinău.
„Îmi asum mandatul până în 2029 și voi schimba miniștrii care nu livrează rezultate”, declară premierul Vasile Tofan
MAE condamnă încălcarea spațiului aerian după descoperirea fragmentelor dronei de la Văleni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
VIDEO // Vicepremierul Valeriu Chiveri: „R. Moldova nu recunoaște pretinsele acte de privatizare realizate de structurile de la Tiraspol în raioanele de est”
Localitățile care au inițiat amalgamarea voluntară urmează să definitiveze procedurile necesare pe parcursul lunii august
Vicepremierul Mihai Popșoi, despre vizita delegației din Afganistan: „Procedurile de acordare a vizelor au fost respectate întocmai. Nu s-au constatat încălcări ale prevederilor legale”
Cinci localități din Drochia se unesc într-o singură primărie: amalgamare voluntară susținută cu stimulente de peste 28 de milioane de lei oferite de Guvern
Curtea de Apel Centru a dispus limitarea activității Partidului Republican „Inima Moldovei” pentru 12 luni
CEC va propune Curții Constituționale validarea unui mandat de deputat de pe lista PAS
Parlamentul a examinat 60 de proiecte legislative și a adoptat 52 de acte în luna iulie
Premierul Vasile Tofan, despre vizita delegației din Afganistan: „R. Moldova nu recunoaște guvernarea talibană. Aprobarea acestei vizite a fost o eroare de evaluare și de coordonare instituțională”
Energocom a rezervat necesarul de electricitate pentru astăzi: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie mai scumpă, în special în orele de vârf”
FOTO // Luptătorii moldoveni de greco-roman au câștigat clasamentul pe echipe la turneul de la București
Proiectele de asistență în beneficiul locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului discutate la întrevederea viceprim-ministrului cu reprezentanta rezidentă a PNUD în Republica Moldova, Daniela Gasparikova
Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică
Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie
Cod galben de caniculă, emis de meteorologi: temperaturile vor ajunge până la +35 de grade Celsius
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Japoniei în Republica Moldova
FOTO // Circulație deschisă pe un nou sector al drumului R8.1, între Arionești și Otaci. Vladimir Bolea: „Drumuri bune înseamnă deplasări sigure ale agenților economici și cetățenilor”
Marea Dictare Națională va fi organizată De Ziua Limbii Române, în PMAN. Dan Perciun: „Evenimentul are o semnificație aparte în acest an”
Premierul Vasile Tofan s-a întâlnit cu participanții la Programul DOR: „Țineți la rădăcinile voastre și nu vă feriți de încercări și greșeli – doar astfel puteți reuși”
MIDR răspunde operatorilor de transport: „Soluțiile aflate în consultare urmăresc ca cetățenii să beneficieze de servicii sigure, regulate și accesibile”
Explozia de la Crocmaz. MAE condamnă incidentul și recheamă ambasadorul Republicii Moldova la Moscova pentru consultări
VIDEO // Circa un milion de țigarete, ridicate într-un dosar de contrabandă. Produsele urmau a fi scoase ilegal din țară
Șefa statului condamnă o nouă încălcare a spațiului aerian: „Războiul Rusiei ne afectează direct”
Prețuri mai mici la carburanți, anunțate de ANRE: Benzina coboară sub pragul de 30 de lei