Premierul Natalia Gavrilița a îndemnat cetățenii să fie uniți și solidari
Chişinău, 23 nov. /MOLDPRES/. Prim-ministrul Natalia Gavrilița a îndemnat cetățenii să fie uniți și solidari „pentru a trece și peste această nouă încercare”. Îndemnul a fost făcut în contextul deconectării energiei electrice din țara noastră provocată de bombardamentele rusești asupra sistemului energetic ucrainean, transmite MOLDPRES.
Oficialul a subliniat că țara noastră se confruntă astăzi cu situația de acum o săptămână, când din cauza bombardamentelor armatei ruse asupra infrastructurii energetice ucrainene are de suferit și Republica Moldova.
„Mai multe orașe din Ucraina sunt lovite de barajul de rachete care distruge case, drumuri, vieți de oameni. În Moldova, aceasta a dus la o deconectare avariată a sistemului electroenergetic, în urma căreia, practic, majoritatea localităților din țară au rămas fără lumină. Bineînțeles, acest lucru periclitează funcționarea normală a instituțiilor de învățământ, a spitalelor, a fabricilor, companiilor producătoare, dar și viața cotidiană a oamenilor. Specialiștii Moldelectrica lucrează pentru a remedia situația și pentru a reconecta la energia electrică întreaga țară”, a scris Natalia Gavrilița pe o rețea de socializare.
Premierul și-a exprimat solidaritatea față de Ucraina. „Transmit sincere condoleanțe tuturor celor care astăzi au pierdut ființe dragi din cauza rachetelor rusești. Cred că este mai clar ca oricând: prețul pentru libertate și pentru dreptul de a ne alege singuri calea și direcția este unul enorm. În aceste momente vă îndemn să fim uniți și solidari, ca să trecem și peste această nouă încercare”, a remarcat Natalia Gavrilița.
În Republica Moldova s-au înregistrat astăzi deconectări electrice în urma bombardamentelor rusești asupra sistemului energetic din Ucraina. Deconectările avariate în sistemul electroenergetic moldovenesc s-au produs la ora 14:23. O situație similară a avut loc pe 15 noiembrie, când la fel au existat deconectări în urma atacurilor Rusiei asupra Ucrainei.
Premierul Vasile Tofan: „Critica ține orice guvern mai disciplinat. Avem nevoie de eforturi sincere pentru a uni societatea”
Slovenia reconfirmă sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Subiectele discutate de ministrul Mihai Popșoi și omologul său sloven
Prioritățile Guvernului Tofan în primele săptămâni de mandat: creștere economică, reforme și fortificarea încrederii cetățenilor
Dumitru Ciorici va ocupa funcția de purtător de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova
VIDEO // Noul Cabinet de miniștri, condus de premierul Vasile Tofan, a depus jurământul de învestire. Președinta Maia Sandu: „Agenda este foarte ambițioasă, iar așteptările sunt mari. Am toată încrederea că acest Guvern va izbândi”
Vasile Tofan: „Îmi doresc ca prima vizită oficială în calitate de premier să fie în România”
Fostul premier Alexandru Munteanu, mesaj pentru Vasile Tofan: „Sunt convins că va gestiona cu succes și acest portofoliu”
Integrarea europeană, prioritatea zero a Guvernului Tofan: „Fiecare zi contează”
Vasile Tofan, în Parlament: „Îmi propun să fiu un premier care unește țara și care are curajul să implementeze reformele necesare”
LIVE TEXT // Guvernul Tofan, votat de Parlament. Igor Grosu: „Țara trebuie guvernată și dusă în lumea păcii. Aveți tot sprijinul nostru”
Breaking news
Guvernul condus de Vasile Tofan a primit votul de încredere al Parlamentului: „Vom asculta, vom decide și vom implementa. Aleg să muncim pentru o economie europeană și un stat eficient”
GALERIE FOTO // Vasile Tofan a prezentat programul noului Guvern în Parlament: imagini din ziua solicitării votului de încredere
Vasile Tofan: „Sprijinul financiar oferit primăriilor amalgamate - 3000 de lei pentru fiecare locuitor - va fi alocat conform angajamentelor asumate”
Vasile Tofan: „Suntem recunoscători României pentru sprijinul constant acordat parcursului european al Republicii Moldova”
Tragedie la Ungheni. Copilul de 9 ani, dispărut în râul Prut, a fost găsit decedat după două zile de căutări
MAE recomandă evitarea călătoriilor neesențiale în Federația Rusă, pe fondul riscurilor sporite de securitate
Un tânăr din Chișinău, trimis în judecată pentru o escrocherie de 2,4 milioane de lei
VIDEO // Mihai Popșoi: „Relația cu Federația Rusă este complicată, dar abordarea rămâne bazată pe drept internațional”
Rezultate preliminare ale sesiunii suplimentare de BAC: rata de promovare a crescut
Patrimoniu restaurat, servicii culturale mai accesibile și sprijin pentru artiști - prioritățile ministrului Dan Suruceanu
Descinderi ale CNA la „MoldATSA”. Sunt investigate presupuse fapte de corupție și abuz în serviciu
VIDEO // Linia Electrică Aeriană de 400 kV Vulcănești–Chișinău a fost energizată integral
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Înmatricularea vehiculelor cu defecțiuni periculoase sau cu inspecția tehnică expirată va fi suspendată automat
Rusia este pregătită pentru o soluție diplomatică în Ucraina, bazată pe propunerile SUA, susține șeful diplomației ruse
Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare
DOC // Decretul de promulgare și legea privind schimbul electronic de date cu statele UE, publicate în Monitorul Oficial
O nouă tehnologie pentru tratarea anevrismelor cerebrale, utilizată cu succes la Chișinău
Leul se apreciază față de euro și dolar
Agenda evenimentelor, joi, 23 iulie
METEO // Meteorologii prognozează pentru joi cer variabil și maxime de +27°C. Izolat sunt posibile ploi cu descărcări electrice