Președinta Maia Sandu, despre așteptările de la noua administrație de la Washington: „Speranța mea e că războiul se va încheia cu o pace justă pentru Ucraina”
Republica Moldova așteaptă de la noua administrație de la Washington o soluție justă a războiului din Ucraina și dezvoltarea cooperării pe multiple planuri în special în domeniul securității energetice. „Avem un parteneriat extrem de important cu SUA”, a declarat președinta Maia Sandu, luni, 20 ianuarie, la emisiunea „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova, informează MOLDPRES.
„Speranța mea este că se va găsi o soluție și că se va încheia războiul în acest an și că războiul se va încheia cu o pace justă pentru Ucraina și cu o pace durabilă pentru regiunea noastră și pentru toată lumea. E doar în interesul nostru ca acest război să se sfârșească cât mai repede și să se sfârșească ororile prin care trec vecinii noștri”, a declarat Maia Sandu.
Președința spus că nu a primit o invitație la ceremonia de învestirea a președintelui SUA Donald Trump. „Nu am primit invitație. Invitație au primit reprezentanții corpului diplomatic”, a precizat Maia Sandu.
Președinta a apreciat cooperarea Republicii Moldova cu Statele Unite ale Americii drept una de importanță strategică. Autoritățile d eșla Chișinău, potrivit Maie Sandu, își doresc să dezvolte în continuare această cooperare avansând până la „parteneriat strategic”.
„Noi avem un parteneriat extrem de important cu SUA inclusiv pe domeniul diversificării surselor cu energie în general, pe domeniul consolidării securității energetice, au fost investiții foarte mari care s-au făcut și care încă se vor face din banii care ni i-au alocat. Noi avem sprijin și în Partidul Democrat și în Partidul Republican. Întotdeauna am lucrat cu ambele partide și o să continuăm și da, vrem să creștem nivelul de parteneriat de la dialog strategic la parteneriat strategic”, a explicat Maia Sandu.
Republica Moldova, potrivit președintei, mizează în continuare pe sprijinul SUA în vederea dezvoltării economice. Maia Sandu a ținut să menționeze asistența oferită de SUA în dezvoltarea sectorului vinicol.
„Sectorul nostru vinicol a beneficiat enorm de sprijinul american pentru ca să devină competitiv, să ajungă pe mai multe piețe, acum același lucru încercăm să îl facem cu sprijin american pe sectorul de fructe așa încât fructele noastre să devină mai competitive sau producătorii noștri să învețe să colaboreze între ei și să poată să meargă să vândă fructele noastre pe cât mai multe piețe, să câștigăm cât mai mulți bani. Avem industria creativă, avem foarte multe domenii și proiecte concrete. Înțeleg că Republica Moldova a devenit eligibilă pentru Programul „Provocările Mileniului” și poate reușim și de acolo să obținem niște resurse pentru proiecte importante de infrastructură”, a mai spus Maia Sandu.
Președintele SUA, Donald Trump, și vicepreședintele J.D. Vance, au depus luni jurământul în fața unei mulțimi de foști președinți, oficiali aleși și membri ai familiei adunați la Capitoliul SUA, din Washington D.C. Acesta este al doilea mandat al lui Trump, care devine cel de-al 47-lea președinte, transmite Agerpres.
Autoritățile electorale din Moldova, Ucraina, Albania și Macedonia de Nord au semnat un Memorandum pentru consolidarea rezilienței democratice și a cooperării europene
Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare etapă din negocierile cu UE înseamnă instituții mai puternice, servicii publice mai bune și oportunități extinse pentru cetățeni”
Guvernul numește un nou secretar de stat la Ministerul Justiției
Republica Moldova va avea un nou ambasador în India
Ce urmează după deschiderea negocierilor cu UE? Mihai Isac: Adevărata provocare începe acum – Republica Moldova trebuie să construiască un stat pregătit pentru aderare
Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia
Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului
Vicepremierul Mihai Popșoi, în dialog cu noua șefă a Misiunii de Parteneriat a UE în R. Moldova, Kirsten Joppe. Consolidarea capacităților de gestionare a crizelor, pe agendă
Cristina Gherasimov după deschiderea oficială a primului cluster de negocieri cu UE: „Urmează și mai multă muncă, dar suntem determinați să menținem ritmul, să livrăm rezultate și să realizăm obiectivul național: Moldova să devină stat membru al UE”
Adunarea Parlamentară Moldova–Polonia se reunește la Varșovia
Summit UE-Moldova // Viceprim-ministra Cristina Gherasimov: „ Discutăm cum putem avansa mai rapid în baza meritelor proprii”
Accident la Sângerei. Un motociclist, aflat în stare de ebrietate, s-a izbit într-o mașină de poliție
SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția; părțile vor să ajungă la un acord în 60 de zile
Explozie la cel mai mare centru de gaze naturale lichefiate din lume: 54 de răniți și 18 persoane dispărute în Qatar
Atacuri rusești asupra orașelor Zaporojie și Odesa: două persoane și-au pierdut viața
Speakerul Igor Grosu efectuează o vizită oficială în Republica Cehă
Curs valutar anunțat de BNM: cât costă euro și dolarul
Agenda evenimentelor, luni, 22 iunie
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
CEC a prezentat rezultatele preliminare ale referendumului local din Coșnița
BTA: Arheologii au descoperit un templu mai vechi sub sanctuarul lui Heracle din antica Heraclea Sintica
Prezență de 30% la urne în referendumul local din Coșnița. Rezultate preliminare anunțate de CEC
Din 2027, concediile vor fi acordate în zile lucrătoare. Ce trebuie să știe salariații
Referendum în Coșnița: Peste 26% dintre alegători au votat până la ora 18:00
Condiții mai bune pentru pacienți la Flocoasa: Oficiul Medicilor de Familie a fost renovat cu sprijinul CNAM
Referendum local în Coșnița: Peste 1.100 de alegători au votat până la ora 15:00