ro

 

Politică
14 Iulie, 2026 / 07:04
/ 02 Iunie, 2026

Președinta Maia Sandu, după atacul rusesc asupra Ucrainei: „Mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei - ambele sunt necesare acum”

Președinta Maia Sandu a transmis astăzi un mesaj în care condamnă atacul rusesc de noaptea trecută asupra țării vecine Ucraina. Șefa statului a subliniat că, în acest moment, este necesar „mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei”, transmite MOLDPRES.

„Rusia a lovit din nou Ucraina peste noapte. Vieți pierdute, case în ruină, familii trăind în frică sub rachete și drone. Mulțumirile mele fiecărui partener care sprijină Ucraina. Mai mult sprijin pentru Ucraina și o presiune mai puternică asupra Rusiei - ambele sunt necesare acum”, a scris Maia Sandu, într-un mesaj pe platforma X.

Rusia a lansat, noaptea trecută, un atac de amploare asupra unor oraşe din Ucraina, în urma căruia cel puțin nouă persoane au fost ucise și alte zeci au fost rănite. Cinci persoane au fost ucise în Dnipro şi 25 au fost rănite în urma atacurilor din primele ore ale zilei de marţi. Alte patru persoane au fost ucise la Kiev, iar cel puţin 51 au fost rănite, dintre care 35 se află în spital. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că două blocuri de apartamente înalte au fost lovite în oraş şi se teme că există persoane blocate sub dărâmături.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Vasile Tofan, candidatul PAS la funcția de premier: „Voi canaliza toată energia și experiența pentru a duce la capăt procesul de integrare europeană”

/ Acum 3 zile

Deputatul Alex Trubca își depune mandatul

/ Acum 3 zile

Breaking news

VIDEO // Vasile Tofan este candidatul PAS pentru șefia Guvernului. Igor Grosu: „Republica Moldova are nevoie de competență, integritate, prezență activă și putere de a îndeplini așteptările cetățenilor”

/ Acum 3 zile

Vicepremierul în exercițiu Mihai Popșoi pentru agenția de presă Xinhua: „Relațiile și cooperarea dintre Republica Moldova și China au un potențial semnificativ de dezvoltare”

/ Acum 3 zile

Opoziția parlamentară boicotează consultările demarate de șefa statului pentru desemnarea noului prim-ministru

/ Acum 3 zile

FOTO // Delegații parlamentare din Franța și Polonia, în vizită la Chișinău pentru susținerea parcursului european al R. Moldova

/ Acum 3 zile

Șefa statului, Maia Sandu, cheamă partidele la consultări pentru desemnarea unui nou prim-ministru

/ Acum 4 zile

Parlamentul a adoptat Programul național de prevenire și combatere a spălării banilor pentru perioada 2026–2030

/ Acum 4 zile

Republica Moldova se alătură eforturilor internaționale pentru compensarea daunelor provocate Ucrainei

/ Acum 4 zile

Curtea Constituțională a anulat dreptul autorităților din Comrat de a-și numi șefii structurilor MAI, SIS și ai organului electoral local. Domnica Manole: „Într-un stat unitar nu există mai multe centre de exercitare a suveranității”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Procesul de amalgamare voluntară se va încheia pe 31 iulie. Alexei Buzu: „Este momentul să luăm decizii responsabile pentru viitorul localităților noastre”

/ Acum 4 zile

Igor Grosu: Până la finele săptămânii ar putea fi anunțat un candidat pentru funcția de premier

/ Acum 4 zile

VIDEO // Opoziția va investiga separat activitatea companiilor de stat și sistemul de salarizare

/ Acum 5 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Din cele 15 proiecte incluse pe agendă, nouă vizează armonizarea legislației naționale cu acquis-ul UE