ro

 

Politică
24 Iulie, 2026 / 06:05
/ 28 Septembrie, 2021

Președintele CEC va deține președinția Asociației Oficialilor Electorali din Europa

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 sep. /MOLDPRES/. Președintele Comisiei Electorale Centrale a Republicii Moldova, Angelica Caraman, a fost aleasă să dețină președinția Asociației Oficialilor Electorali din Europa (ACEEEO) în perioada 2022-2023, transmite MOLDPRES.

Potrivit CEC, Adunarea Generală a ACEEEO, care a avut loc astăzi la București, a ales ca președinte al organizației pe șeful administrației electorale de la Chișinău. Pentru candidatura Angelei Caraman au votat toți membrii instituționali ai Asociației, prezenți la eveniment.  

„Este încă o recunoaștere a aspirațiilor autorității de management electoral, dar și a cetățenilor noștri de a consolida democrația în Republica Moldova, de a continua să muncim pentru implementarea celor mai înalte standarde în materie electorală”, a declarat Caraman.

Astfel, CEC va pregăti cea de-a 31-a conferință anulă a ACEEEO, care va avea loc în septembrie 2022, la Chișinău, iar drept temă pentru discuții s-a propus subiectul implementării metodelor alternative de vot.

Asociația Oficialilor Electorali Europeni este o organizație regională independentă a organismelor de management electoral, cu un statut juridic, bazat pe dreptul internațional. Asociația întrunește 25 de membri instituționali (reprezentanți ai autorităților electorale din 25 state din Europa şi spațiul CSI), trei membri asociați şi un membru suport.

Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova este membru de drept al ACEEEO din anul 1998, iar din septembrie 2013 face parte din componența comitetului executiv al acestei instituții. A mai deținut președinția în perioada 2014-2015.

Foto: CEC


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Guvernul a aprobat eliberarea din funcție a doi secretari de stat de la Agricultură și Sănătate

/ Acum 1 zi

Alexandru Manciu va asigura interimatul funcției de director al ANSA

/ Acum 1 zi

Premierul Vasile Tofan, la prima ședință a noului Guvern: „Provocările sunt mari. Trebuie să muncim cu integritate și curaj”

/ Acum 1 zi

Premierii României și Ucrainei au transmis mesaje de felicitare după învestirea Guvernului de la Chișinău

/ Acum 1 zi

DOC // Programul de activitate al Guvernului „Economie europeană, stat eficient”, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Guvernul condus de Vasile Tofan a depus jurământul de învestire

/ Acum 1 zi

Noul ministru al Agriculturii prezintă prioritățile mandatului său

/ Acum 1 zi

Premierul Vasile Tofan: „Critica ține orice guvern mai disciplinat. Avem nevoie de eforturi sincere pentru a uni societatea”

/ Acum 1 zi

Slovenia reconfirmă sprijinul pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Subiectele discutate de ministrul Mihai Popșoi și omologul său sloven

/ Acum 1 zi

Prioritățile Guvernului Tofan în primele săptămâni de mandat: creștere economică, reforme și fortificarea încrederii cetățenilor

/ Acum 1 zi

Dumitru Ciorici va ocupa funcția de purtător de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Noul Cabinet de miniștri, condus de premierul Vasile Tofan, a depus jurământul de învestire. Președinta Maia Sandu: „Agenda este foarte ambițioasă, iar așteptările sunt mari. Am toată încrederea că acest Guvern va izbândi”

/ Acum 2 zile

Vasile Tofan: „Îmi doresc ca prima vizită oficială în calitate de premier să fie în România”

/ Acum 2 zile

Fostul premier Alexandru Munteanu, mesaj pentru Vasile Tofan: „Sunt convins că va gestiona cu succes și acest portofoliu”