ro

 

Politică
22 Iunie, 2026 / 14:37
/ 23 Iunie, 2023

Președintele Parlamentului, la un an de la obținerea statutului de țară candidat pentru aderarea la UE: „Vom continua ferm calea europeană”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 iun. /MOLDPRES/. Vom continua ferm calea europeană, pentru că anume drumul spre UE ne aduce cele mai multe roade și transformări sistemice ale țării. Declarația a fost făcută astăzi de președintele Parlamentului, Igor Grosu, în deschiderea ședinței Legislativului, în contextul împlinirii unui an de când R. Moldova a devenit țară candidat pentru aderarea la UE, informează MOLDPRES.

Speakerul a subliniat că „integrarea europeană este proiectul nostru de țară, așa cum suveranitatea și independența a fost proiectul de țară al înaintașilor noștri”.

Totodată, președintele Parlamentului a adresat felicitări cu ocazia Zilei Suveranității, marcată astăzi. „Acum 33 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum - cel european”, a spus Igor Grosu.

Astăzi se împlinește un an de la obținerea de către R. Moldova a statutului de țară candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană. Cererea de aderare a țării noastre la Uniunea Europeană a fost semnată de președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, la data de 3 martie 2022.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Cooperarea și consolidarea parteneriatului dintre Republica Moldova și Alianța Nord-Atlantică, discutată la MAE

/ Acum 4 zile

Parlamentul a numit un vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor

/ Acum 4 zile

Speakerul Igor Grosu către primarii implicați în procesul de amalgamare voluntară: „Construim o Moldovă mai puternică și mai europeană”

/ Acum 4 zile

Istoricii din Republica Moldova, felicitați în Parlament. Igor Grosu: „Cunoașterea trecutului ne ajută să înțelegem prezentul”

/ Acum 4 zile

Autoritățile electorale din Moldova, Ucraina, Albania și Macedonia de Nord au semnat un Memorandum pentru consolidarea rezilienței democratice și a cooperării europene

/ Acum 4 zile

Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE 

/ Acum 4 zile

Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE

/ Acum 4 zile

Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga

/ Acum 5 zile

Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare etapă din negocierile cu UE înseamnă instituții mai puternice, servicii publice mai bune și oportunități extinse pentru cetățeni”

/ Acum 5 zile

Guvernul numește un nou secretar de stat la Ministerul Justiției

/ Acum 5 zile

Republica Moldova va avea un nou ambasador în India

/ Acum 5 zile

Ce urmează după deschiderea negocierilor cu UE? Mihai Isac: Adevărata provocare începe acum – Republica Moldova trebuie să construiască un stat pregătit pentru aderare

/ Acum 5 zile

Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia