ro

 

Politică
03 August, 2026 / 20:04
/ 23 Iunie, 2023

Președintele Parlamentului, la un an de la obținerea statutului de țară candidat pentru aderarea la UE: „Vom continua ferm calea europeană”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 23 iun. /MOLDPRES/. Vom continua ferm calea europeană, pentru că anume drumul spre UE ne aduce cele mai multe roade și transformări sistemice ale țării. Declarația a fost făcută astăzi de președintele Parlamentului, Igor Grosu, în deschiderea ședinței Legislativului, în contextul împlinirii unui an de când R. Moldova a devenit țară candidat pentru aderarea la UE, informează MOLDPRES.

Speakerul a subliniat că „integrarea europeană este proiectul nostru de țară, așa cum suveranitatea și independența a fost proiectul de țară al înaintașilor noștri”.

Totodată, președintele Parlamentului a adresat felicitări cu ocazia Zilei Suveranității, marcată astăzi. „Acum 33 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum - cel european”, a spus Igor Grosu.

Astăzi se împlinește un an de la obținerea de către R. Moldova a statutului de țară candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană. Cererea de aderare a țării noastre la Uniunea Europeană a fost semnată de președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, la data de 3 martie 2022.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Votat de Parlament: pedepse mai dure și închisoare pentru promovarea substanțelor interzise pe rețelele sociale

/ Acum 3 zile

Codul electoral, modificat în prima lectură: noi reguli pentru alegerile din Găgăuzia. Igor Grosu: „Nu putem opri procesul”

/ Acum 4 zile

Parlamentul a ratificat în prima lectură Convenția Consiliului Europei privind coproducția de opere audiovizuale sub formă de seriale

/ Acum 4 zile

De la poduri de flori, la poduri de capital. Daniel Vodă, despre miza primei vizite a premierului Tofan la București: „Prutul devine o axă comună de energie și transport”

/ Acum 4 zile

Parcursul european al Republicii Moldova, discutat de Vasile Tofan cu premierul Irlandei

/ Acum 4 zile

CEC: Propunerile de modificare a legislației electorale din UTA Găgăuzia au fost elaborate în condiții de transparență, consultare publică și dialog instituțional

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, la București: „Să ducem Republica Moldova acolo unde îi este locul, în Uniunea Europeană”

/ Acum 4 zile

România reconfirmă sprijinul pentru Chișinău. Ilie Bolojan, după întrevederea cu Vasile Tofan: „Vom continua să fim principalul susținător al Republicii Moldova la nivelul UE”

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei: „Consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei este calea prin care Europa rămâne în siguranță”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Sprijinul României pentru Republica Moldova, reconfirmat la București

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, în discuții cu președintele României, Nicușor Dan: „Relația dintre Chișinău și București se bazează pe un parteneriat de încredere și o prietenie sinceră”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan, primit la Palatul Victoria de omologul său de la București, Ilie Bolojan

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, în vizită la București: „România este principalul partener strategic al Republicii Moldova și cel mai devotat susținător al parcursului nostru european”

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan efectuează o vizită la București: întrevederi cu Nicușor Dan, Ilie Bolojan și conducerea Parlamentului României