ro

 

Politică
05 Mai, 2026 / 15:34
/ 18 Martie, 2021

Președinția a venit cu o reacție la solicitarea de a lansa consultări cu fracțiunile

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 18 mar. /MOLDPRES/. Președinției Republicii Moldova a emis astăzi o declarație în legătură cu cererea de a lansa noi consultări pentru desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru, comunică MOLDPRES.

Astfel, administrația Prezidențială a precizat că a recepționat un extras din stenograma ședinței Parlamentului de astăzi, 18 martie 2021 și comunică că “noi consultări cu fracțiunile și grupurile parlamentare pot avea loc după consumarea efectelor Decretului nr.47-IX din 16 martie 2021, emis după consultările organizate de Președintele țării în aceeași zi”.

De asemenea, Președinția a specificat că a luat act de declarația candidatului la funcția de Prim-ministru, Igor Grosu, în care acesta a menționat că va discuta cu fracțiunile și grupurile parlamentare în vederea obținerii sprijinului pentru învestirea Guvernului.

foto: publika.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Şeful legislativului, Igor Grosu, participă la Conferința președinților de Parlamente din statele UE la Copenhaga

/ Acum 1 zi

ARMENPRESS: VIDEO // Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a sosit în Armenia

/ Acum 1 zi

Maia Sandu, despre informarea cetățenilor în situații de risc și lecțiile războiului din Ucraina: „Panica poate să facă mai rău decât lipsa informațiilor”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pe agenda europeană: preşedinţii Maia Sandu și Nicușor Dan participă la Summitul CPE de la Erevan

/ Acum 2 zile

Maia Sandu, despre Cernobîl: „Este o tragedie comună și o lecție pe care trebuie să o învățăm”

/ Acum 2 zile

VIDEO // Preşedinta Maia Sandu cere mai mult curaj din partea procurorilor și judecătorilor în cazurile de trădare de ţară

/ Acum 2 zile

VIDEO // Preşedinta Maia Sandu despre operațiunea de schimbare a ofițerilor SIS: „Emoții, tensiune și o misiune reușită cu sprijin internațional”

/ Acum 2 zile

Mecanismul de sprijin pentru Republica Moldova inițiat de România și Franța va fi discutat de liderii europeni în Armenia

/ Acum 2 zile

Consolidarea relațiilor moldo-nipone: Igor Grosu s-a întâlnit la Chișinău cu președintele Grupului parlamentar de prietenie din Japonia, ministrul Yoshimasa Hayashi

/ Acum 2 zile

Alertă MAE: Cetățenii moldoveni din Marea Britanie sunt avertizați asupra riscului ridicat de amenințare teroristă

/ Acum 2 zile

VIDEO // CEC a anulat înregistrarea candidatului la funcția de primar al municipiului Orhei din partea Partidului Politic „Democrația Acasă”

/ Acum 4 zile

Ministrul japonez Yoshimasa Hayashi va efectua o vizită în Republica Moldova în perioada 2–3 mai

/ Acum 4 zile

Dosarele secrete despre mineriade și relația cu URSS ies din sertarele MAE din România după 30 de ani

/ Acum 4 zile

Directorul SIS, detalii despre activitatea de spionaj a lui Alexandru Bălan: „Lucra pentru servicii secrete străine fiind în funcție”