Prioritatea majoră a mandatului este consolidarea relațiilor bilaterale, susține Ambasadorul Israelului la Chișinău
Chişinău, 28 oct. /MOLDPRES/. Prioritatea majoră a mandatului meu este consolidarea relațiilor moldo-israeliene. Declarația a fost făcută de Ambasadorul nerezident al Statului Israel la Chișinău, Joel Lion, într-un interviu acordat Agenției Informaționale de Stat MOLDPRES.
Oficialul a declarat că este mândru că a putut să se implice în gestionarea crizei refugiaților din țara noastră. „Nu este prima data când vin în Republica Moldova. De fapt, am venit aici în noaptea dintre 24 și 25 februarie curent, fiind trimis de Statul Israel pentru a ajuta în gestionarea crizei refugiaților. Suntem mândri că am putut susține R. Moldova în acel moment și continuăm să ajutăm refugiații ucraineni și în prezent”, a spus Joel Lion.
Ambasadorul a subliniat că relațiile bilaterale dintre Israel și Republica Moldova sunt foarte bune, inclusiv la nivel înalt. „Cred că prioritatea majoră a mandatului meu este consolidarea relațiilor bilaterale. Totuși, trebuie să facem mai mult. Este timpul când cetățenii Israelului pot să investească în R. Moldova. Țara deține statutul de candidat la integrarea în UE, acesta este un semnal bun pentru companiile israeliene. Încă o prioritate este să stabilim nevoile țării și să vedem în ce domenii putem coopera. Prima necesitate cred că este cea energetică, dar aici nu putem face prea multe. Totuși, putem veni cu o soluție pe termen lung, cum ar fi energia regenerabilă sau putem coopera în domeniul agricol sau cel al sănătății. Deci, posibilitățile sunt foarte mari și sper că, împreună cu echipa, vom reuși să realizăm lucruri importante”, a menționat oficialul.
Joel Lion este Ambasador al Statului Israel în Republica Moldova și în Armenia, cu reședința la Ierusalim. Acesta a fost Ambasador al Israelului în Ucraina.
Alegeri locale noi. Partidele politice pot solicita schimbarea locului sau excluderea candidatului din listă
Diplomatul Dumitru Socolan a fost numit în funcția de Secretar General al MAE
Parlamentul a salutat avansul Moldovei în clasamentul libertății presei
Peste 21 de milioane de călătorii ale moldovenilor au fost înregistrate în UE după liberalizarea vizelor. Speakerul Igor Grosu: „Trebuie să prețuim această libertate”
Vicepremierul Mihai Popșoi, despre acuzațiile aduse de Oleg Ozerov: „Încercări de a destabiliza situația, care fac parte din mecanismul războiului hibrid”
Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Eliminarea treptată a scutirilor fiscale acordate agenților economici din regiunea transnistreană vor permite unificarea spațiului fiscal”
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară: zeci de proiecte pe ordinea de zi
Președinta Maia Sandu, despre grațierea lui Balan: „A avut funcție de răspundere în perioada lui Plahotniuc. Nu cred că există alte riscuri în prezent”
Control parlamentar extins asupra CSE și durată flexibilă a stării de urgență, propuse de deputați
Cooperarea moldo-austriacă, discutată la Dubrovnik de premierul Alexandru Munteanu și cancelarul austriac Christian Stocker
Premierul Alexandru Munteanu la Dubrovnik: „Moldova și SUA vor continua proiectele pentru securitate și dezvoltare”
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Eliberarea ofițerilor SIS a fost rezultatul unui efort comun internațional”
Nicușor Dan: „România a contribuit la eliberarea ofițerilor SIS din captivitatea rusă”
Parlamentul European susține majorarea finanțării pentru Republica Moldova în viitorul buget al UE
Agenda evenimentelor, luni, 4 mai
BTA: Președintele Bulgariei și premierul Armeniei au semnat o declarație de parteneriat strategic
ONU avertizează că fără presă liberă nu pot exista drepturi, dezvoltare și pace
Peste 600 de studenți și profesori din România și Republica Moldova se reunesc la București pentru ediția 36 a Agronomiadei
Şefa statului, despre violența domestică și cazul Ludmilei Vartic: „Trebuie dreptate, nu speculații”
ARMENPRESS // Ursula von der Leyen, Kaja Kallas și alți lideri ai UE au sosit în Armenia
ARMENPRESS: VIDEO // Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a sosit în Armenia
Maia Sandu, despre informarea cetățenilor în situații de risc și lecțiile războiului din Ucraina: „Panica poate să facă mai rău decât lipsa informațiilor”
FOTO // Republica Moldova și Japonia au semnat un Memorandum de cooperare în domeniul digital și al inteligenței artificiale
Alianța Europeană a Agențiilor de Presă atrage atenția asupra rolului vital al presei libere: Fără jurnaliști liberi democrația slăbește
FOTO // Elevii pasionați de geografie, în competiție națională la Olimpiada republicană de profil
FOTO // Gospodăria lui Victor Bajereanu din raionul Edineț, un exemplu de eficiență pe întreg lanțul valoric agricol
Papa Leon, mesaj ferm de Ziua Libertății Presei: condamnă abuzurile și cinstește memoria jurnaliștilor
FOTO // Patruzeci de elevi din întreaga țară au fost premiați pentru performanțe deosebite la Olimpiada Republicană de Limba română
Republica Moldova şi Japonia consolidează cooperarea pentru intervenții mai rapide și servicii de urgență modernizate
Republica Moldova pe agenda europeană: preşedinţii Maia Sandu și Nicușor Dan participă la Summitul CPE de la Erevan