ro

 

Politică
23 August, 2026 / 21:33
/ 05 Martie, 2021

Rapoartele financiare ale formațiunilor politice vor fi prezentate către CEC până la 31 martie

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 mar. /MOLDPRES/. Comisia Electorală Centrală informează că 31 martie 2021 este termenul limită de prezentare a raportului anual privind gestiunea financiară a partidului politic pentru anul 2020, transmite MOLDPRES.

Raportul va fi prezentat Comisiei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 294/2007 privind partidele politice și a Regulamentului privind finanțarea activității partidelor politice, aprobat prin hotărârea CEC nr. 4401/2015.

Raportarea va fi realizată atât în formă electronică, prin intermediul SSI „Control Financiar”, cât și pe suport de hârtie, conform modelelor de documente stabilite și aprobate în acest sens, care, ulterior, vor fi făcute publice, fiind plasate la rubrica „Finanțarea”, secțiunea “Finanțarea partidelor prin Control financiar”, pe pagina oficială a Comisiei www.cec.md.

Partidele politice ale căror venituri sau cheltuieli anuale depășesc un milion de lei sunt obligate să efectueze auditul rapoartelor privind gestiunea financiară cel puţin o dată la 3 ani. Raportul de audit, împreună cu raportul anual privind gestiunea financiară a partidului politic, va fi expediat Comisiei Electorale Centrale, iar în cazul în care partidul politic a beneficiat de alocații de la bugetul de stat – şi Curții de Conturi.

CEC atrage atenția că neprezentarea raportului privind gestiunea financiară în termenul și formatul stabilit conform legii, inclusiv prezentarea unor date incomplete, constituie încălcare a prevederilor legale privind gestiunea financiară a partidelor politice, faptă ce se consideră contravenție și este pasibilă de răspundere contravențională.

foto simbol


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

CEC anunță începerea perioadei electorale pentru alegerile locale noi și referendumul local din 1 noiembrie

/ Acum 6 zile

VIDEO // Ministrul Mihai Popșoi, despre cooperarea cu România: „Relația strategică dintre cele două state, bazată pe comuniunea de limbă, istorie și tradiție, reprezintă un mare atu pentru țara noastră”

/ Acum 7 zile

Republica Moldova va denunța un alt Acord încheiat pe platforma CSI

/ 14 August, 2026

Circa 500 de primării au adoptat decizii finale de amalgamare voluntară. Alexei Buzu: „Trebuie să continuăm acest proces pentru a fortifica primăriile din țara noastră”

/ 14 August, 2026

Mihai Popșoi, întrevedere cu noul șef al Oficiului Consiliului Europei la Chișinău: „Reformele realizate împreună contribuie la consolidarea instituțiilor democratice și avansarea parcursului european”

/ 13 August, 2026

Parlamentarii au propus 188 de amendamente și au avut 288 de luări de cuvânt în prima sesiune din 2026

/ 12 August, 2026

Vicepremierul Mihai Popșoi, despre rechemarea ambasadorului R. Moldova la Moscova pentru consultări: „Este un răspuns diplomatic, care se practică atunci când interesele unui stat sunt afectate”

/ 12 August, 2026

Obiective importante în procesul de integrare europeană, setate până la final de august. Premierul Vasile Tofan: „Trebuie să prezentăm rezultatele în termenul stabilit”

/ 12 August, 2026

Premierul Vasile Tofan solicită mai multă exigență în planificarea vizitelor oficialilor peste hotare

/ 12 August, 2026

Republica Moldova va avea un nou ambasador în Portugalia

/ 12 August, 2026

Comisiile parlamentare s-au întrunit în 290 de ședințe în prima sesiune ordinară din 2026

/ 12 August, 2026

DOC // Republica Moldova instituie un mecanism național unitar pentru identificarea și monitorizarea riscurilor la adresa securității naționale

/ 11 August, 2026

Ministra de Externe a Letoniei, Baiba Braže: „R. Moldova este foarte bine pregătită pentru aderarea la UE. Așteptăm deschiderea următoarelor clustere”

/ 11 August, 2026

Parlamentul s-a convocat în 30 de ședințe și a adoptat 177 de acte normative în prima sesiune ordinară din acest an