ro

 

Politică
04 Iulie, 2026 / 19:16
/ Acum 1 oră

Relațiile diplomatice dintre Republica Moldova și China, în continuă ascensiune: domeniile cu potențial semnificativ de dezvoltare, pe agenda autorităților

China este unul dintre cei mai importanți parteneri economici ai Republicii Moldova în regiunea asiatică, iar autoritățile de la Chișinău și Beijing urmăresc extinderea cooperării în domenii cu un potențial semnificativ de dezvoltare, inclusiv comerț, investiții, agricultură, infrastructură, educație, cultură și turism. Declarațiile au fost făcute de noul Ambasador al Republicii Moldova în China, Petru Frunze, într-un interviu pentru MOLDPRES.

Oficialul a punctat că relațiile bilaterale dintre Republica Moldova și China s-au dezvoltat constant pe parcursul anilor, în principiilor respectului reciproc, suveranității și integrității teritoriale.

„Pe parcursul celor 34 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre Republica Moldova și Republica Populară Chineză, țările noastre au menținut un dialog politic stabil, constructiv și orientat spre rezultate. Relațiile bilaterale s-au dezvoltat constant pe baza principiilor respectului reciproc, suveranității și integrității teritoriale”, a spus Ambasadorul.

În prezent, relația dintre Chișinău și Beijing poate fi caracterizată drept una de prietenie și cooperare pragmatică, cu un potențial semnificativ de dezvoltare în multiple domenii, afirmă șeful misiunii diplomatice a Republicii Moldova în Beijing.

„China este unul dintre cei mai importanți parteneri economici ai Republicii Moldova în regiunea asiatică, iar dialogul dintre instituțiile statelor noastre se desfășoară într-o atmosferă de respect și deschidere”, a subliniat el.

Potrivit Ambasadorului, există un interes reciproc pentru aprofundarea cooperării în domenii precum comerțul, investițiile, agricultura, infrastructura, educația, cultură, turismul și schimburile interumane.

„Sunt oportunități importante pentru consolidarea în continuare a relațiilor bilaterale. Obiectivul nostru este să valorificăm acest potențial în beneficiul cetățenilor și al mediului de afaceri din ambele țări, contribuind astfel la dezvoltarea unei cooperări durabile și reciproc avantajoase”, a conchis Petru Frunze.

Relaţiile diplomatice între Republica Moldova şi Republica Populară Chineză au fost stabilite la 30 ianuarie 1992. Cadrul juridic bilateral include 61 acorduri semnate în domenii precum: colaborarea comercial - economică, protecţia reciprocă a investiţiilor, evitarea dublei impuneri pe impozitele pe venit şi pe capital, serviciile aeriene, domeniul consular, tineret, învăţământ, turism, sănătate, cultură etc. şi cinci proiecte de acorduri.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Comisia parlamentară pentru economie, buget și finanțe are un nou președinte

/ Acum 1 zi

Breaking news

Premierul Alexandru Munteanu și-a anunțat demisia

/ Acum 1 zi

Parlamentul a creat comisia de anchetă pentru întreprinderile de stat: Vor fi verificate angajările, salariile și gestionarea banilor publici

/ Acum 1 zi

Escrocheriile telefonice, combătute prin lege: Furnizorii vor bloca apelurile suspecte, iar amenzile vor ajunge până la 75.000 de lei

/ Acum 2 zile

INTERVIU MOLDPRES // Ambasadorul Petru Frunze: „Creșterea exporturilor autohtone pe piața Chinei reprezintă una dintre prioritățile R. Moldova”

/ Acum 2 zile

Lege nouă pentru avertizori: Protecție împotriva răzbunării și canale obligatorii de raportare

/ Acum 2 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, promite soluții pentru fermieri: „Vom opri acumularea datoriilor la TVA și vom asigura restituirea lunară a taxei”

/ Acum 2 zile

Întreprinderile de stat vor fi verificate. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică cum va activa comisia de anchetă: „Va verifica toate concursurile, componența consiliilor și prestația membrilor”

/ Acum 2 zile

Republica Moldova face un pas spre standardele UE: Parlamentul a votat în primă lectură noua lege privind arbitrajul

/ Acum 2 zile

Vicepreședinta Parlamentului Doina Gherman, mesaj cu prilejul Zilei Independenței SUA: „Parteneriatul nostru contribuie la pacea, dezvoltarea și independența R. Moldova”

/ Acum 2 zile

Irlanda a preluat Președinția Consiliului UE. António Costa reconfirmă sprijinul pentru avansarea negocierilor cu Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Deputata PAS, Victoria Belous, propusă la șefia Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe

/ Acum 3 zile

Ambasada SUA a marcat 250 de ani de la independența Statelor Unite. Nick Pietrowicz: „Statele Unite au contribuit cu aproape 3 miliarde de dolari la dezvoltarea Republicii Moldova”

/ Acum 3 zile

Parlamentul se reunește joi în ședință plenară. Combaterea fraudelor telefonice, pe agendă