ro

 

Politică
13 Martie, 2026 / 09:50
/ 14 Ianuarie, 2025

Republica Moldova a denunțat 66 de acorduri semnate pe platforma CSI

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/.Republica Moldova a denunțat 66 de acorduri semnate pe platforma CSI, iar alte 50 se află la diverse etape de denunțare. Anunțul a fost făcut de șeful diplomației de la Chișinău, Mihai Popșoi, în cadrul unui interviu acordat radioului național, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, documentele erau absolut ineficiente și nu aduceau valoare adăugată cetățenilor Republicii Moldova.
„Acordurile de colaborare în domeniul economic, al protecției sociale și al sănătății vor fi păstrate. Atât timp cât există un beneficiu pentru cetățenii Republicii Moldova, nu vom depune niciun demers de denunțare a acestora”, a declarat Popșoi.

Comunitatea Statelor Independente (CSI) este o organizație regională formată din opt din cele 15 foste republici federale ale Uniunii Sovietice. Excepțiile sunt cele trei țări baltice: Estonia, Letonia și Lituania, precum și trei țări care au părăsit organizația: Georgia (2009), Ucraina (2018) și Republica Moldova (2023). Turkmenistanul are statut de membru asociat din anul 2005.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Partidele politice urmează să prezinte rapoartele privind gestiunea financiară până pe 31 martie curent

/ Acum 3 zile

Șeful diplomației moldovenești merge la Bruxelles pentru întrevederi cu lideri ai UE și NATO

/ Acum 3 zile

Peste 300 de proiecte de legi pentru armonizarea cu legislația UE vor fi analizate de Parlament în acest an

/ Acum 3 zile

Vocea femeilor din Moldova la ONU. Doina Gherman: „Nicio femeie nu trebuie să mai sufere în tăcere”

/ Acum 3 zile

Dumitru Vartic, acuzat de violență în familie după moartea soției, exclus din PAS

/ Acum 3 zile

Planul de evaluare ex-post a actelor normative pentru anul 2026, aprobat de Biroul permanent al Parlamentului

/ Acum 5 zile

Limba română în școlile din regiunea transnistreană. Ion Iovcev: „Educația rămâne cea mai puternică formă de rezistență”

/ Acum 5 zile

Ambasadorul Republicii Moldova în China a prezentat copiile scrisorilor de acreditare la Ministerul de Externe de la Beijing

/ Acum 6 zile

Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „O pace echitabilă și durabilă în Ucraina ar putea crea anumite condiții pentru retragerea forțelor militare ruse din regiunea transnistreană”

/ Acum 6 zile

VIDEO // Reforma administrației publice locale, consultată în 29 de raioane: „Ne dorim o reformă care să ajute comunitățile să se dezvolte și să ofere servicii publice mai bune”

/ Acum 6 zile

FOTO // Ministrul Mihai Popșoi, discuții cu președinta Parlamentului din Azerbaidjan, Sahiba Gafarova. Intensificarea dialogului dintre cele două legislaturi, pe agendă

/ Acum 6 zile

Parlamentul a numit doi experți internaționali în Comisia de evaluare a procurorilor

/ Acum 6 zile

FOTO // Republica Moldova și Azerbaidjan au semnat un Plan de consultări interministeriale

/ Acum 6 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu președintele Republicii Azerbaidjan, Ilham Aliyev. Cooperarea economică și energetică, pe agenda discuțiilor