”Vom confisca averile celor corupți, iar cu acești bani vom construi școli”, susține Natalia Gavriliţă
Chişinău, 6 aug. /MOLDPRES/. Printre prioritățile Cabinetului Gavriliţă, prezentat astăzi în Parlament, au fost numite Pachetul legislativ privind sistemul justiției și confiscarea averilor ilicite, simplificarea drastică a regulilor de activitate pentru întreprinderile mici şi mijlocii, încurajarea tinerilor și femeilor în afaceri, creșterea salariilor până la 15 mii de lei, transmite MOLDPRES.
De asemenea, au fost numite dezvoltarea capacităților de asimilare a fondurilor pentru dezvoltare Infrastructura subdezvoltată, dezvoltarea infrastructurii, inclusiv două miliarde de lei anual pentru modernizarea economică a satelor, majorarea pensiei minime până la două mii de lei în trimestrul patru al acestui an, compensarea integrală a medicamentelor pentru cei cu pensii minime, creșterea îndemnizațiilor, întreprinderea pașilor pentru integrarea în Uniunea Europeană.
Premierul desemnat Natalia Gavriliță a declarat drept prioritate a Guvernului şi lupta anticorupție.
„Vom curăța instituțiile de stat de oameni corupți. Vom face tot posibilul să recuperăm banii din miliard și din alte scheme. Vom ținti confiscarea averilor celor corupți, iar cu acești bani vom construi școli, aziluri, case de cultură și drumuri”, a spus Natalia Gavriliță.
foto: MOLDPRES
VIDEO // Mihai Popșoi, la Reuniunea șefilor misiunilor diplomatice ale Ucrainei: „Republica Moldova a făcut alegerea. Ne-am alăturat Ucrainei”
Igor Grosu, pentru MOLDPRES: „Ambiția noastră este ca raportul Comisiei Europene din acest an să fie și mai bun”
MAE face precizări privind vizita unei delegații a Ministerului Agriculturii din Afganistan la Chișinău
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”
„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului
Republica Moldova și Letonia își consolidează cooperarea. Șefa diplomației letone vine la Chișinău
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Premierul Vasile Tofan a discutat cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii: „Statele noastre au o relație bazată pe încredere și solidaritate, pe care vrem să o transformăm în proiecte concrete”
Decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară au fost aprobate de 85 la sută din primăriile din țară. Alexei Buzu: „Doar prin primării puternice putem oferi servicii calitative și infrastructură modernizată”
VIDEO, INTERVIU MOLDPRES // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Trebuie să convingem fiecare stat membru că Republica Moldova merită să fie în Uniunea Europeană”
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: 85 la sută dintre primării au inițiat amalgamarea voluntară. Urmează etapa proiectelor de dezvoltare
VIDEO // Republica Moldova și landul Bavaria vor crea o comisie interguvernamentală pentru cooperare economică
Președinta Maia Sandu despre amalgamarea voluntară: „Vine cu resurse importante pentru proiecte locale”
Premierul Bavariei promite sprijin pentru Moldova pe calea europeană: „Republica Moldova trebuie să aibă un loc în Uniunea Europeană”
USM a lansat prima ediție online a Universității de Vârsta a Treia
Circulația pe drumurile naționale a vehiculelor de mare tonaj este restricționată pe timp de caniculă
Două escrocherii au provocat pagube de 195.000 de lei. Alte 83 de tentative au fost dejucate
PAS are doi deputați noi în Parlament. Curtea Constituțională a validat mandatele
Peste 4.700 de persoane au apelat la punctele de reabilitare în timpul caniculei
Italia plasează toate cele 27 de oraşe mari ale sale sub cea mai înaltă alertă de caniculă
DOC // De astăzi, locuitorii capitalei vor achita mai mult pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare
Peste 3.600 de pacienți au beneficiat de intervenții cardiovasculare gratuite în prima jumătate a anului
Din 2027, vor fi aplicate noi curricule școlare la toate disciplinele: accent pe dezvoltarea gândirii critice și folosirea cunoștințelor în situații reale
Guvernul intensifică măsurile pentru a evita o criză a apei în Chișinău
Cronica ARHIVELOR // Vladimir Herța - primul primar al Chișinăului după Unirea Basarabiei cu România
FOTO // Republica Moldova a găzduit, în premieră, cea de-a 25-a ediție a Școlii de vară EPSA
VIDEO // Transformarea digitală trebuie să se vadă în viața de zi cu zi a oamenilor și în modul în care funcționează economia: premierul Vasile Tofan, în vizită la AGE
Agenda evenimentelor, joi, 6 august
Euro și dolarul se ieftinesc
Sesiune online pentru diaspora. Autoritatea vamală a prezentat facilitățile oferite la revenirea în țară