ro

 

Politică
20 Aprilie, 2026 / 09:52
/ 21 Noiembrie, 2022

Vom putea trece prin această iarnă dificilă doar cu sprijinul partenerilor noștri, a declarat Maia Sandu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 nov. /MOLDPRES/. Următoarele luni de iarnă vor testa reziliența Republicii Moldova la limită, iar crizele vor putea fi depășite doar cu susținerea partenerilor noștri. Declarația a fost făcută astăzi de șeful statului Maia Sandu la cea de-a treia ediție a Platformei de sprijin pentru Moldova, desfășurată la Paris, Franța, transmite MOLDPRES.

În cadrul unui discurs, oficialul a subliniat că țara noastră se confruntă cu o criză energetică dramatică, o economie în scădere și o inflație extrem de ridicată de 35%. „Toți acești factori afectează drastic gospodăriile și întreprinderile. PIB-ul nostru va fi cu 8% mai mic decât previziunile de până la declanșarea războiului. Ne pregătim pentru o iarnă grea. R. Moldova se confruntă și cu o criză energetică acută. Războiul pune în pericol furnizarea energiei electrice și a gazului. Nu suntem siguri că putem găsi suficiente volume pentru a încălzi și ilumina casele noastre. Și chiar dacă reușim - prețurile sunt inaccesibile pentru cetățenii și economia noastră. Știu că toată lumea din Europa plătește un preț foarte mare pentru energie. Dar aceleași prețuri au un impact mult mai mult devastator asupra țării și cetățenilor noștri”, a spus Maia Sandu.

Președintele a mulțumit statelor partenere pentru solidaritate și angajamentele de sprijin. „Sunt recunoscătoare prietenilor noștri care deja au promis susținerea lor pentru a ne ajuta să gestionăm multiplele noastre crize. Iarna va fi dificilă și anii următori nu vor fi ușori. Pentru Ucraina. Pentru Moldova. Pentru Europa. În această iarnă, trebuie să cheltuim mai mult pe compensații specifice pentru consumatorii casnici, pentru a atenua șocul prețurilor ridicate la energie. În mod similar, au fost puse în aplicare măsuri anticriză pentru sprijinirea întreprinderilor. De aceea, ajutorul vostru important va fi vital în lunile următoare”, a afirmat Maia Sandu.

Șeful statului a dat asigurări că „Guvernul va continua să implementeze reformele, să avanseze pe calea de integrare europeană și să consolideze reziliența energetică”.

Platforma de sprijin pentru Moldova a fost lansată de Franța, Germania și România, la care s-a alăturat și alte țări și organizații pentru a ajuta și susține Republica Moldova pe timp de criză. Primele două ediții au avut loc la Berlin și București. Următoarea reuniune a platformei va avea loc anul viitor la Chișinău.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu condamnă atacurile rusești și cere sancțiuni suplimentare împotriva Rusiei: „Războiul se va opri doar când Rusia se oprește”

/ Acum 3 zile

FOTO // Republica Moldova poate deveni hub strategic pentru afacerile americane. Deputați de la Chișinău au prezentat la Washington noile facilități pentru investitorii din SUA

/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi: CEC anunță numărul candidaților și participanților la referendum

/ Acum 4 zile

Ambasada României în Republica Moldova: crearea Serviciului relații cu România consolidează cooperarea bilaterală

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu coordonatoarea rezidentă a ONU în Moldova: „Cooperarea cu ONU ne ajută să devenim mai rezilienți”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova își consolidează diplomația economică, sub coordonarea MAE

/ Acum 4 zile

Șeful Misiunii de Parteneriat a UE în Moldova, ambasadorul Cosmin Dinescu, decorat cu medalia „Meritul Diplomatic”

/ Acum 4 zile

O nouă reuniune în formatul „1+1” va avea loc joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, anunță agenda discuțiilor

/ Acum 4 zile

Activitatea site-ului oficial al Parlamentului a fost sistată temporar din cauza unei defecțiuni

/ Acum 4 zile

Mark Tkaciuk părăsește fracțiunea parlamentară a Blocului „Alternativa”: „Nu înțeleg sensul existenței unei astfel de fracțiuni”

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va părăsi oficial CSI pe 8 aprilie 2027”

/ Acum 4 zile

Un nou cadru de organizare și funcționare a MAE: va fi creat Serviciul relații cu România și Serviciul diplomație cibernetică

/ Acum 4 zile

Aprobat de Guvern: Republica Moldova denunță încă un acord cu CSI

/ Acum 4 zile

Republica Moldova va avea noi ambasadori în Japonia și Kazahstan