ro

 

Societate
19 Iunie, 2026 / 23:37
/ 21 Mai, 2021

100.620 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech au ajuns la Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 mai. /MOLDPRES/. Astăzi au fost distribuite Republicii Moldova alte 50.310 doze de vaccin Pfizer-BioNTech, livrate gratuit prin intermediul platformei COVAX, un parteneriat dintre CEPI, Gavi, UNICEF și OMS, comunică MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, în total, 100.620 de doze de Pfizer-BioNTech sunt depozitate la ANSP și urmează să fie distribuite Centrelor de vaccinare în zilele următoare.

Pentru a se vaccina, cetățenii sunt îndemnați să se adreseze la medicul de familie sau să se înregistreze pe platforma www.vaccinare.gov.md.

Conform statisticilor oficiale, până astăzi în Republica Moldova au fost imunizate 275.627 de persoane.

foto: MSMPS


 
Ultimele Știri
/ Acum 12 ore

SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă

/ Acum 12 ore

Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale

/ Acum 13 ore

FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național

/ Acum 13 ore

FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale

/ Acum 13 ore

VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă

/ Acum 14 ore

Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 14 ore

Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări

/ Acum 15 ore

Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie

/ Acum 1 zi

Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor

/ Acum 1 zi

Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”

/ Acum 1 zi

Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din capitală

/ Acum 1 zi

FOTO // Circulație mai sigură pe trei drumuri regionale din raionul Hîncești

/ Acum 1 zi

Votat în Legislativ. Părinții care nu plătesc pensia de întreținere riscă arest sau muncă în folosul comunității