11 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au suferit insolații
Chişinău, 13 iul. /MOLDPRES/. Un număr de 11 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au făcut insolații din cauza temperaturilor ridicate. Cazurile au fost înregistrate pe parcursul săptămânii trecute în municipiul Chișinău și în localități din nordul și centrul țării, informează MOLDPRES.
Solicitat de agenție, purtătorul de cuvânt al Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, Vladislava Ceban, a menţionat că persoanele au vârstele cuprinse între 2 și 70 de ani. „Cinci dintre acestea sunt minori. După acordarea primului ajutor medical, toate persoanele au fost spitalizate pentru îngrijiri medicale suplimentare. Acestea au suferit insolații de gradul întâi și doi”, a spus sursa citată.
Potrivit medicilor, pentru a preveni efectele negative ale caniculei și insolației, persoanele trebuie să evite expunerea excesivă la soare între orele 11.00-18.00, să poarte pălării de soare, haine lejere din fibre naturale de culori deschise, să bea cel puțin doi litri de lichide. Totodată, medicii îndeamnă populația ca la apariția semnelor de insolație (febră, dureri de cap, amețeli etc.) să se adreseze după ajutor medical.
Meteorologii au emis pentru astăzi Cod galben de caniculă. Pe parcursul zilei, pe arii extinse temperatura maximă a aerului va atinge +37°C. Totodată, astăzi, începând cu ora 17.00 și până mâine, ora 08:00, în țară va fi valabil Codul galben de instabilitate atmosferică.
Foto simbol
VIDEO // Tentativă de migrație ilegală, documentată de polițiștii de frontieră: un complice al grupului infracțional a fost reținut
Trei persoane și-au pierdut viața în timpul scăldatului
Peste 1500 de persoane au solicitat ajutor la corturile anticaniculă instalate de IGSU
Circa 3600 de încălcări în trafic, înregistrate de polițiști în zilele de odihnă
Agenda evenimentelor, luni, 29 iunie
Accident fatal la Vulcănești. Un motociclist a decedat în urma impactului
Activitatea postului Vulcănești va fi sistată temporar
Circa 80 de accidente rutiere cu implicarea motocicliștilor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă șoferii să respecte regulile de siguranță
Val de căldură în Republica Moldova. IGSU a instalat corturi anticaniculă în mai multe raioane ale țării
Premierul Alexandru Munteanu, la 86 de ani de la ocuparea Basarabiei și a nordului Bucovinei de regimul sovietic: „Evenimentele au marcat începutul uneia dintre cele mai grele perioade din istoria noastră”
USMF „Nicolae Testemițanu” a premiat câștigătorii concursului de desene „Medicul – prin ochii unui copil”
În Republica Moldova este marcată Ziua Națională a Taților. Agenda evenimentelor
Împușcături într-o locuință din sectorul Botanica. Un bărbat din Strășeni, reținut de poliție
FOTO // Circa 600 de tineri au participat la activitățile dedicate „Zilei Învățământului Dual”
FOTO // Comisara europeană Jessika Roswall a vizitat GreenTech Hub Moldova de la UTM, centru dedicat tehnologiilor verzi
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Alexandra Papadopoulou, viceministră a Afacerilor Externe a Greciei, țara care va prelua Președinția Consiliului UE în iulie 2027
VIDEO // Naționala feminină de rugby 7 a Republicii Moldova a cucerit bronzul la Campionatul European Divizia Trophy
Ministrul Finanțelor, în discuții cu directorul regional al Băncii Mondiale pentru Europa de Est: perspectivele macroeconomice și prioritățile de reformă, pe agendă
Investiții în valori mobiliare de stat prin platforma eVMS.md: Ministerul Finanțelor lansează o nouă rundă de subscriere
Noi victime ale escrocheriilor telefonice: prejudiciul depășește 600 de mii de lei
Memoria istorică și identitatea culturală, promovate la prima ediție a Festivalului de Film și Istorii
Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism din 24 iunie
Vouchere de până la 6 mii de lei pentru alte 336 de familii, care și-au procurat electrocasnice noi
Atac cu rachetă asupra orașului ucrainean Dnipro: cel puțin cinci morți și zeci de răniți
FOTO // UE susține tranziția verde a Republicii Moldova. Jessika Roswall: „O Moldovă verde înseamnă o țară mai prosperă și mai aproape de Uniunea Europeană”
Termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare și impozitului funciar expiră pe 30 iunie
Noi tentative de fraudă: persoane necunoscute apelează cetățenii și se prezintă în mod fals drept angajați ai Moldelectrica
Ministrul Culturii, în vizită la Casa-Muzeu „La vatra cobzarului”. „Un loc în care se vede multă pasiune și grijă pentru muzica”
Medicii de pe ambulanță au intervenit în 19 cazuri de urgență provocate de temperaturile ridicate
VIDEO // Tentativă de escrocherie în proporții deosebit de mari: un tânăr a fot reținut