ro

 

Societate
09 August, 2026 / 05:22
/ 28 Decembrie, 2021

163 unități de transport, inclusiv trei ambulanțe și un troleibuz au fost deblocate de salvatori din zăpadă

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 dec. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore salvatorii au intervenit pentru a debloca din nămeți 163 unități de transport din 12 raioane ale țării, precum și din municipiul Chișinău, comunică MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, în seara zilei de ieri, la lucrările de deblocare a autoturismelor din nămeți și pentru acordarea ajutorului necesar populației, au fost formate 3 echipe mobile de intervenție, care s-au deplasat în teren cu tehnica cu tracțiune sporită din dotarea IGSU. Prima echipă de salvatori a Direcției regionale căutare-salvare nr. 1 din capitală a activat pe traseul M 1 Chișinău-Leușeni-Frontiera cu România, a doua pe traseul R 30 Anenii Noi-Căușeni-Frontiera cu Ucraina, iar a treia s-a îndreptat spre traseul R 34 Hâncești-Leova-Cahul-Giurgiulești.

În ultimele 24 de ore salvatorii au intervenit pentru a debloca din nămeți 163 unități de transport din 12 raioane ale țării, precum și din municipiul Chișinău. Astfel, în capitală angajații Inspectoratului au deblocat 9 autocamioane pe Calea Orheiului. De asemenea, în localitatea Vatra, salvatorii au deblocat 28 de autocamioane. Intervenții de tractare au fost efectuate pe traseele din raioanele Nisporeni, Căușeni, Ungheni, Ștefan Vodă, Cahul. Totodată, echipele de salvatori au intervenit în Chișinău pentru a debloca trei ambulanțe și un troleibuz.

În prezent, conform informaţiei recepționate de la Administraţia de Stat a Drumurilor și subdiviziunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, traseele naționale, cât și accesul spre localități sunt practicabile. În sud, precum și în centrul țării se circulă în condiții de iarnă.

Foto: IGSU


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 370 de accidente, înregistrate de la începutul anului în capitală. Șase persoane și-au pierdut viața

/ Acum 1 zi

Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor

/ Acum 1 zi

Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”

/ Acum 1 zi

Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri

/ Acum 1 zi

DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră

/ Acum 2 zile

Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu

/ Acum 2 zile

Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C

/ Acum 2 zile

CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale

/ Acum 2 zile

FOTO // Peste 230 de militari în termen au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău

/ Acum 2 zile

Ploi puternice, cu grindină și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică

/ Acum 2 zile

DOC // Natalia Mămăligă a fost numită în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru

/ Acum 2 zile

FOTO // Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu participanții taberei DOR: „Legătura lor cu țara noastră rămâne puternică”

/ Acum 2 zile

Un minor, condamnat la patru ani de închisoare pentru distribuirea drogurilor în raionul Edineț