ro

 

Societate
18 Decembrie, 2025 / 14:00
/ 26 Aprilie, 2021

204 accidente rutiere cu implicarea pietonilor s-au produs în R. Moldova de la începutul anului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 apr. /MOLDPRES/. În primele trei luni ale acestui an, în țară s-au produs 204 accidente rutiere cu implicarea pietonilor, în care 17 persoane au decedat și 196 au fost traumatizate, comunică MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului Național de Securitate Publică al IGP, din numărul total de accidente, în 105 cazuri pietonii au fost accidentați în timp ce traversau strada pe trecerile pietonale, iar 57 de accidente s-au produs în timp ce pietonii traversau strada neregulamentar.

Chiar ieri, oamenii legii au stopat un șofer care nu a cedat trecerea pietonilor la intersecția străzii Academiei cu șoseaua Hâncești din capitală. Ulterior, polițiștii au depistat că acesta se afla în stare de ebrietate avansată și a fost înlăturat de la volanul mașinii și supus testului alcoolscopic.

foto: INSP


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Postul vamal Leușeni-Albița și-a sistat temporar activitatea

/ Acum 21 ore

FOTO // Scara-simbol din Rezina, modernizată cu sprijin de la stat pentru siguranța localnicilor

/ Acum 23 ore

Tinerii din Republica Moldova pot obține burse de studii în Ungaria

/ Acum 23 ore

Ex-președinta Oficiului Teritorial Călărași al fostului Partid „Șor”, condamnată la patru ani de închisoare

/ Acum 1 zi

Doi procurori anticorupție vor fi audiați de Comisia de evaluare

/ Acum 1 zi

MMPS va activiza sprijinul acordat familiilor tinere și persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă. Ministra Natalia Plugaru: „Programele guvernamentale vin în ajutorul celor mai vulnerabili”

/ Acum 1 zi

Încă doi magistrați implicați în „Laundromat” recunoscuți vinovați, însă scutiți de pedeapsă

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va implementa 48 de proiecte noi de asistență externă. Alexei Buzu: „Avem un obiectiv clar - îmbunătățirea calității vieții cetățenilor”

/ Acum 1 zi

Caz fatal la Ialoveni: un bărbat a decedat în urma unui incendiu produs din cauza încălcării regulilor de exploatare a aparatelor electrice

/ Acum 1 zi

VIDEO // Control mai eficient și siguranță pentru cetățeni: Programul național de management integrat al frontierei, aprobat de Guvern

/ Acum 1 zi

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru agresarea unui polițist

/ Acum 1 zi

Indemnizația unică la nașterea copilului va fi majorată de la 1 ianuarie 2026

/ Acum 1 zi

Guvernul lansează un nou apel în cadrul Programului Național de creșe și va investi 385 de milioane de lei în următorii doi ani

/ Acum 1 zi

Reevaluare la Curtea de Apel Centru: O magistrată nu a promovat evaluarea externă