ro

 

Societate
23 Iunie, 2026 / 09:40
/ Acum 1 oră

Ziua Suveranității: 36 de ani de la actul care a deschis drumul Republicii Moldova spre Independență

Republica Moldova marchează astăzi Ziua Suveranității. Pe 23 iunie 1990, deputații Sovietului Suprem al RSS Moldovenești au adoptat Declarația de Suveranitate. Documentul a reprezentat unul dintre cei mai importanți pași în procesul de desprindere de sistemul sovietic și proclamarea Independneței în 1991, relatează MOLDPRES.

„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranității, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum - cel european. Uniți, sub tricolor, pentru Moldova”, a scris pe pagina sa de Facebook președintele Parlamentului, Igor Grosu.

Cu prilejul Zilei Suveranității, expertul asociat al Institutului pentru Politici și Reforme Europene (IPRE), Daniel Vodă, a lansat un apel către Parlamentul Republicii Moldova să adopte o declarație politică prin care să solicite retragerea completă și necondiționată a trupelor rusești de pe teritoriul țării. Vodă a amintit că documentul aprobat de Legislativ la 23 iunie 1990 consfințea principiul potrivit căruia „Moldova este un stat unitar și indivizibil”. 

„Până la independență mai era un an. Până la războiul moldo-rus – aproape un an și opt luni. De aceea, ca în fiecare an, propun ca de Ziua Suveranității Parlamentul Republicii Moldova să adopte aceeași declarație politică: retragerea completă și necondiționată a trupelor rusești de pe teritoriul țării. Este testul cel mai fidel al celor care spun că susțin statul Republica Moldova. Pentru că oamenii, la firul ierbii, înțeleg foarte bine: suveranitatea înseamnă să nu ai soldați ruși acasă”, a declarat Daniel Vodă.

 

Istoricii susțin că proclamarea suveranității a avut loc într-o perioadă de transformări profunde în fostul spațiu sovietic, când mai multe republici își revendicau dreptul de a-și decide independent viitorul politic. În acest context, Republica Moldova s-a alăturat procesului de consolidare a autonomiei sale politice și instituționale.

Declarația de Suveranitate a consfințit prioritatea legislației republicane asupra celei unionale și a stabilit bazele cetățeniei proprii. Totodată, documentul a recunoscut dreptul Republicii Moldova de a dezvolta relații diplomatice cu statele lumii și de a-și promova interesele pe plan internațional.

Actul adoptat la 23 iunie 1990 a reafirmat caracterul unitar și indivizibil al statului și a evidențiat angajamentul pentru pace, securitate și cooperare internațională. De asemenea, resursele naturale, patrimoniul național și potențialul economic ale republicii au fost declarate proprietate exclusivă a statului.

Declarația de Suveranitate a servit drept fundament pentru elaborarea unei noi Constituții și pentru dezvoltarea cadrului legislativ al țării. Documentul a fost aprobat aproape în unanimitate, fiind înregistrată o singură abținere la vot.

Un an mai târziu, la prima aniversare a proclamării suveranității, la Chișinău a fost pusă în circulație prima serie de mărci poștale care conțineau simbolurile statalității.

 

 

 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”

/ Acum 1 zi

Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului

/ Acum 1 zi

Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”

/ Acum 1 zi

Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit

/ Acum 2 zile

Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”

/ Acum 2 zile

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 2 zile

Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”

/ Acum 2 zile

Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis

/ Acum 2 zile

Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru

/ Acum 2 zile

Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare

/ Acum 2 zile

Un marș al familiei a avut loc la Chișinău