ro

 

Societate
23 Iulie, 2026 / 12:20
/ Acum 43 minute

Percheziții la „MoldATSA” într-un dosar privind administrarea defectuoasă a întreprinderii. Trei persoane au fost reținute

Procuratura Anticorupție, în comun cu ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), desfășoară astăzi 25 de percheziții în cadrul unei cauze penale pornite pe faptul abuzului în serviciu la Î.S. „MoldATSA”. Acțiunile vizează angajați ai întreprinderii cu funcții de decizie, transmite MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii, în perioada 2024–prezent, persoanele vizate ar fi admis încălcări grave în procesul de administrare a întreprinderii, acționând contrar obligațiilor de serviciu și în interes personal sau în interesul unor terțe persoane. Faptele investigate ar fi cauzat prejudicii în proporții deosebit de mari.

Anchetatorii susțin că au fost identificate presupuse încălcări sistemice privind administrarea patrimoniului, gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii.

Printre neregulile investigate se numără încălcarea procedurilor de achiziții publice, ocuparea discreționară a unor funcții vacante prin concursuri presupus trucate, acordarea nejustificată a premiilor și sporurilor salariale, cumulul incorect de funcții, precum și organizarea unor instruiri considerate nejustificate, care ar fi generat cheltuieli neîntemeiate din bugetul întreprinderii.

În cadrul urmăririi penale, procurorii și ofițerii CNA efectuează percheziții la domiciliile și în birourile de serviciu ale persoanelor vizate, în vederea acumulării probelor relevante pentru cauza penală.

Trei persoane au fost plasate în izolatorul Centrului Național Anticorupție pentru 72 de ore.

Noile percheziții efectuate de ofițerii Centrului Național Anticorupție la „MoldATSA” au fost comentate și de președintele Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a declarat că acțiunile de urmărire penală țin de competența organelor de anchetă și reprezintă o decizie asumată de CNA.

„Nu cunosc de fiecare dată. Nu se coordonează cu mine asemenea lucruri. Este decizia CNA-ului. Dacă au considerat că mai sunt motive, documente sau alte lucruri care pot fi ridicate în această procedură, este decizia lor legitimă. Își asumă responsabilitatea pentru toate actele de investigație”, a declarat Grosu.

La finele lunii iunie, Centrul Național Anticorupție și Procuratura Anticorupție au efectuat mai multe acțiuni de urmărire penală la sediul întreprinderii, într-un dosar privind presupuse fapte de abuz în serviciu. Cazul a fost urmat de demisii. Printre persoanele care au părăsit funcțiile s-au numărat directorul Î.S. „MoldATSA”, Dumitru Vangheli, șeful Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari, precum și comunicatoarea instituției, Anastasia Taburceanu. De asemenea, deputatul PAS Radu Marian și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, după ce în spațiul public au apărut informații că acesta l-ar fi recomandat pe Dumitru Vangheli pentru funcția de director al „MoldATSA”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Salariul minim va fi majorat gradual până la 10 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Guvernul va iniția discuțiile cu sindicatele și patronatele”

/ Acum 19 ore

Mitropolia Basarabiei și Ambasada României discută noi direcții de cooperare în domeniul culturii, educației și patrimoniului

/ Acum 20 ore

Ministrul Mediului: „Nu există risc de a rămâne fără apă, însă scăderea Nistrului afectează infrastructura de captare”

/ Acum 21 ore

FOTO // Noul ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș, și-a început mandatul. Premierul Vasile Tofan i-a cerut accelerarea proiectelor medicale majore

/ Acum 21 ore

Alertă ANSP: Trei loturi de șervețele umede neconforme din cauza contaminării microbiologice au fost retrase de pe piață

/ Acum 22 ore

Reforma fiscală nu va viza produsele farmaceutice, afirmă premierul Vasile Tofan

/ Acum 22 ore

Partidul „Șansă” va fi dizolvat, iar activitatea altor trei formațiuni va fi limitată

/ Acum 22 ore

CSM a numit un nou inspector-judecător și a constatat nepromovarea evaluării externe a unui candidat la CSJ

/ Acum 22 ore

Un bărbat din Șoldănești, condamnat la 10 ani de închisoare pentru trafic de droguri

/ Acum 23 ore

Tentativă de fraudă din numele Ministerului Justiției. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți

/ Acum 1 zi

Ploi cu descărcări electrice și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică în centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

Geniștii Armatei Naționale au ridicat și distrus mai multe muniții descoperite la Anenii Noi

/ Acum 1 zi

Un bebeluș de trei luni a fost salvat după ce a rămas blocat într-un automobil la Cahul

/ Acum 1 zi

FOTO // Exerciții de parașutare la Bălți. Militarii Armatei Naționale efectuează salturi de la diferite înălțimi