ro

 

Societate
15 Iulie, 2026 / 12:54
/ 30 Iunie, 2021

30 de mașini noi au intrat în dotarea Inspectoratului General al Poliției

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 30 iun. /MOLDPRES/. Inspectoratul General al Poliției a primit astăzi 30 de mijloace de transport noi, precum și echipamente de protecție necesare pentru gestionarea situației pandemice, comunică MOLDPRES.

Conducerea MAI anunță că protecția tuturor angajaților, dar și creșterea gradului de siguranță a cetățeanului, este prioritatea de bază a instituției. La fel, dotarea cu tehnică necesară și autovehicule moderne a structurilor din subordine.

Noile automobilele de model Dacia Duster au fost repartizate astăzi Inspectoratelor de Poliție din țară, pentru supravegherea circulației rutiere, asigurarea unui climat de siguranță în societate și reacționarea poliției la solicitările parvenite de la cetățeni prin intermediul serviciului 112.

De la începutul anului 2020 și până în prezent,  subdiviziunile IGP au fost dotate cu 150 de unități de transport cu echipamente de comunicare, dispozitive GPS și Drager, precum și cu alte echipamente moderne.

foto: IGP


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Salvatorii moldoveni, pregătiți pentru intervenții în Grecia: 24 de pompieri și șapte unități de tehnică au pornit spre Salonic

/ Acum 1 zi

Peste jumătate de milion de lei pentru „curățări spirituale”: o femeie din nordul țării va ajunge pe banca acuzaților pentru escrocherie

/ Acum 1 zi

Un șofer a murit după ce i s-ar fi făcut rău la volan și a intrat cu mașina într-un copac

/ Acum 1 zi

Alexei Buzu, la Forumul ONU de la New York: „Dezvoltarea durabilă înseamnă o Moldovă rezilientă, echitabilă și cu oportunități”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Doi concubini au fost condamnați la câte 10 ani de închisoare pentru contrabandă cu droguri din Kazahstan

/ Acum 1 zi

VIDEO // Numărul denunțurilor de corupere activă în structurile MAI a crescut cu peste 60% în primul semestru

/ Acum 1 zi

VIDEO // Noi percheziții în dosarul centrului de apel implicat în fraude informatice: opt suspecți sunt investigați

/ Acum 1 zi

Peste 14 600 de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână. Cele mai multe cazuri au fost urgențe cardiovasculare

/ Acum 1 zi

Armata Națională a dat start instruirii rezerviștilor din acest an

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 14 iulie

/ Acum 1 zi

METEO // Ploi izolate și temperaturi de până la +30°C pe 14 iulie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministerul Mediului investighează cele trei cazuri de poluare. Gheorghe Hajder: „Vinovații riscă cele mai dure sancțiuni”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Oportunități pentru absolvenții de gimnaziu: Peste 2.600 de locuri bugetare disponibile în învățământul dual

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă și un spațiu comunitar modern în comuna Grinăuți

 


 
/ Acum 4 ore

Euro se ieftinește ușor, iar dolarul se depreciază

/ Acum 4 ore

VIDEO // Președinta Maia Sandu participă, la Kyiv, la evenimentele dedicate Zilei Statalității Ucrainei și la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est

/ Acum 4 ore

CNAS a alocat 64 de milioane de lei pentru plata indemnizațiilor de maternitate și a celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 4 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 15 iulie

/ Acum 15 ore

Cer variabil, ploi de scurtă durată și maxime de +31 de grade Celsius, prognozate pentru joi

/ Acum 15 ore

Mesajul premierului desemnat Vasile Tofan după deschiderea negocierilor pe Clusterul 6: „Obligația noastră este să concentrăm eforturile pentru a deschide restul capitolelor de negociere și a semna Tratatul de Aderare”

/ Acum 15 ore

Ministrul irlandez pentru Afaceri Europene și Apărare: „Republica Moldova a realizat un progres semnificativ și a demonstrat alinierea strategică la valorile UE”

/ Acum 16 ore

Republica Moldova își menține calendarul de aderare la UE. Eugeniu Osmochescu: „Obiectivul nostru rămâne neschimbat”

/ Acum 16 ore

Premierul interimar Eugeniu Osmochescu, la întrevederea cu Comisara europeană Marta Kos: „Continuăm să muncim pentru a demonstra, prin rezultate concrete, că locul Republicii Moldova este în familia europeană”

/ Acum 16 ore

Speakerul Igor Grosu: „Deschiderea negocierilor pentru Clusterul „Relații externe” confirmă că reformele dau rezultate”

Vezi mai multe