57 la sută din numărul total de angajați ai Parlamentului sunt femei
Chişinău, 8 mar. /MOLDPRES/. În Parlament activează 262 de deputate și angajate ale Secretariatului – 57 la sută din numărul total de parlamentari și angajați, relatează MOLDPRES.
40 de femei, ceea ce reprezintă 39,6% din corpul de deputați, sunt în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XI-a. Este cel mai mare număr de parlamentare pe care l-a avut Legislativul de la Chișinău vreodată.
Republica Moldova se află printre țările europene care au înregistrat o pondere ridicată a femeilor-membre în Parlament.
Țara noastră a implementat măsuri de stimulare a participării femeilor în alegeri. În 2016 au fost introduse modificări în legislație referitoare la cota minimă de reprezentare de 40% pentru ambele sexe la formarea Guvernului, la constituirea forurilor de conducere ale partidelor politice și în procesul de constituire a listelor electorale pentru alegerile naționale și locale.
În legislatura curentă, Parlamentul a ratificat Convenția Consiliului Europei privind prevenirea și combaterea violenței împotriva femeilor și a violenței domestice. Este un instrument indispensabil al sistemului de ocrotire a drepturilor omului. Moldova a devenit, astfel, al 35-lea stat membru al Consiliului Europei (din 47) care ratifică Convenția de la Istanbul.
Cu ocazia Zilei internaționale a femeii, care este marcată astăzi, Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a adresat un mesaj.
”Vă felicit cu ocazia Zilei internaţionale a femeii. În acest an Vă sărbătorim în vremuri de restrişte – este război. Vedem cum mii de femei cu copii trec frontiera obosite, disperate, iar alte zeci de mii au rămas să-și apere familia, casa, țara. Totodată, am văzut cum voi, femeile Moldovei v-ați unit și deja de 12 zile ajutați în a oferi o gustare caldă, transport și adăpost sau chiar îi primiți în casele voastre”, se arată în mesajul șefului Legislativului.
Igor Grosu și-a exprimat speranța că în curând tot ce înseamnă război va dispărea şi pacea ne va aduce bucuria de a trăi şi iubi.
Foto: Parlament
Autoritățile de la Chișinău și Comisia Europeană analizează progresele în justiție
FOTO // USMF „Nicolae Testemițanu” va beneficia de echipamente și consumabile medicale pentru Centrul de Medicină Tradițională Chineză
Veteranii, angajați în câmpul muncii, vor avea acces la tratamente sanatoriale
Uniunea Europeană extinde asistența pentru gestionarea poluării pe râul Nistru prin mobilizarea unor noi resurse
Statul va investi peste 31 milioane de lei în dezvoltarea orașului Telenești
Peste 30 de focare de vegetație, lichidate de pompieri. IGSU îndeamnă cetățenii să evite aprinderea deșeurilor
Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca
Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori
Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie
Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare
VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră
Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale
ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare
Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei
Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea
Londra autorizează interceptarea navelor din flota fantomă rusă în apele sale teritoriale
BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev
Republica Moldova va denunța încă 60 de acorduri cu CSI. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Stau ca o povară și nu aduc niciun beneficiu cetățenilor noștri”
Atenție, călători! Trafic intens la PTF Leușeni pe sensul de ieșire
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va cere despăgubiri Rusiei pentru atacul asupra liniei Isaccea–Vulcănești”
Agenda evenimentelor, joi, 26 martie
FOTO // Zeci de voluntari au donat sânge la Spitalul Republican
Cer predominant senin și maxime de până la +18 grade Celsius, prognozate pentru joi
Republica Moldova introduce un instrument internațional pentru evaluarea dezvoltării copiilor înainte de școală
Procurorul general interimar a promovat evaluarea externă
Triplu patronaj prezidențial din Germania, Franța și România pentru retrospectiva Brâncuși de la Berlin
Cazierul contravențional detaliat poate fi obținut acum online prin EVO
Echilibrul de gen devine obligatoriu în consiliile companiilor listate la bursă
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: măsurile speciale pentru protejarea sistemului energetic și reducerea consumului în perioada stării de urgență au intrat în vigoare
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit