ro

 

Societate
28 Decembrie, 2025 / 04:25
/ 12 August, 2021

A fost aprobat Regulamentul Rezervației „Prutul de Jos”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 aug. /MOLDPRES/. Membrii Executivului au votat astăzi pentru aprobarea Regulamentului de funcționare a Rezervației biosferei „Prutul de Jos”, transmite MOLDPRES.

Miniștrii au aprobat Regulamentul de funcționare a Rezervației biosferei „Prutul de Jos”; repartiția teritorială a Rezervației biosferei „Prutul de Jos” în concordanță cu statutul juridic al terenurilor; zonarea internă a Rezervației biosferei „Prutul de Jos”; Harta Rezervației biosferei „Prutul de Jos”.

Finanțarea activității Rezervației biosferei „Prutul de Jos” se va efectua în limitele bugetului de stat și alte surse neinterzise de legislație.

Prezenta hotărâre intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Rezervația a fost inclusă în anul 2018 în Rețeaua Mondială UNESCO (Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură) a Rezervațiilor Biosferei, recunoscută prin Programul „Omul și Biosfera” (MaB). Rezervația, conform cerințelor Programului UNESCO, are drept obiectiv conservarea elementelor și a formațiunilor fizico-geografice, a speciilor de plante și de animale de importanță națională și intern.

Foto: wikipedia.org


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Președintele interimar al Judecătoriei Chișinău a promovat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

IGP a inițiat un dosar de căutare pe numele lui Dmitri Constantinov, condamnat la 12 ani de închisoare

/ Acum 1 zi

ASP revizuiește traseele pentru proba practică la examenul auto

/ Acum 1 zi

Ministerul Educației propune integrarea Universității „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul în cadrul UTM

/ Acum 1 zi

Un tânăr din capitală a fost condamnat la trei ani de închisoare pentru furt, răpire de vehicul și fals în declarații

/ Acum 1 zi

Încă un magistrat de la Judecătoria Chișinău a promovat evaluarea externă

/ Acum 1 zi

Fostul președinte al Adunării Populare a Găgăuziei a fost condamnat la 12 ani de închisoare

/ Acum 1 zi

VIDEO// Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” marchează 208 ani de înființare

/ Acum 1 zi

VIDEO// Captură de droguri în valoare de 20 milioane de lei: două refugiate din Ucraina, reținute

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de intensificări ale vântului

/ Acum 1 zi

VIDEO// Ministerul Educației promovează inovația digitală în grădinițe: 70 de educatori au învățat să folosească roboți educaționali pentru dezvoltarea preșcolarilor

/ Acum 1 zi

De sărbători, persoanele sunt îndemnate să procure cadourile doar din magazine specializate și să păstreze bonul de casă

/ Acum 1 zi

ANI a descoperit averi nejustificate de aproape 3 milioane lei la doi funcționari

/ Acum 1 zi

Soborul Maicii Domnului, sărbătorit în a doua zi de Crăciun