A fost lansată a doua ediție a concursului „Săptămâna eficienței energetice în școala mea”
Chişinău, 23 mai /MOLDPRES/. Agenția pentru Eficiență Energetică (AEE) în parteneriat cu PNUD Moldova lansează a doua ediție a concursului de creație „Săptămâna eficienței energetice în școala mea". Acesta este organizat cu ocazia Săptămânii europene a Energiei Durabile (EUSEW), care va avea loc în a doua jumătate a lunii iunie, transmite MOLDPRES.
Concursul are un caracter educativ și își propune să ofere elevilor din ciclul de învățământ primar și gimnazial posibilitatea de a contribui la economisirea de energie și de a promova măsurile de eficiență energetică și sursele regenerabile de energie.
Lucrările pot fi transmise până la data de 30 mai, iar colectivele de copii cu vârsta cuprinsă între 6-10 ani (categoria I) și 11-16 ani (categoria II) pot participa prin organizarea de activități interactive pe tema eficienței energetice și a surselor de energie regenerabilă, cum ar fi campanii de informare, mesaje video/filmulețe, dezbateri, lecții deschise, eseuri, jocuri intelectuale, flash mob-uri. Vor fi apreciate și premiate șase instituții/clase pentru cele mai reușite și frumoase activități.
Participanții trebuie să transmită informațiile pe e-mail la adresa concurs@aee.md, prin intermediul Poștei Moldovei sau aduse într-un plic sigilat la adresa: Chișinău, str. Alecu Russo 1, bloc A1, Etajul 10, MD-2068, cu mențiunea „Săptămâna eficienței energetice în școala mea” și să includă numele, prenumele, localitatea, instituția de învățământ și datele de contact ale profesorului, dirigintelui sau persoanei responsabile.
Săptămâna Energiei Durabile a Uniunii Europene (EUSEW) este unul din cele mai importante evenimente anuale, dedicate eficienței energetice și surselor de energie regenerabilă organizat de Comisia Europeană.
Foto: AEE
VIDEO // Doi tineri din Chișinău și Florești, reținuți pentru răpirea unui automobil în capitală
SUA vor aplica o nouă politică de restricționare a vizelor. Autoritățile interzic intrarea persoanelor implicate în infracțiuni cibernetice, escrocherii online și șantaj sexual
O adolescentă de 14 ani, salvată dintr-o schemă de trafic prin cerșetorie. Trei persoane, în vizorul procurorilor
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Ghimpu, eroul care a arborat tricolorul pe clădirea Parlamentului în 1990
Î.S. „MOLDATSA” are un nou administrator interimar
IGP înregistrează noi cazuri de fraude telefonice. Prejudiciul ajunge la peste un milion de lei
Un băiat de 15 ani a primit o nouă șansă la viață după un transplant hepatic de la donator viu
Peste 14 mii de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM. Ministra Natalia Plugaru: „Fiecare persoană angajată va avea un venit sigur și o șansă la o viață mai bună”
Doi concubini riscă până la 20 de ani de închisoare după ce ar fi omorât o femeie și i-ar fi furat bunurile
VIDEO // Pompierii moldoveni au lichidat un nou incendiu forestier izbucnit în apropiere de Salonic
Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Sculeni, pe direcția de ieșire din țară
VIDEO // Începe admiterea în universitățile din Moldova. Dan Perciun: „Burse mai mari și condiții mai bune pentru studenți”
Agenda evenimentelor luni, 27 iulie
Peste 175 de primării au aprobat amalgamarea voluntară, iar peste 85% dintre localitățile vizate sunt implicate în proces
METEO // Ploi slabe pe alocuri și vânt intensificat. Cum va fi vremea pe 28 iulie
Igor Grosu: „Cetățenii vor beneficia de compensații pentru perioada rece a anului”
Modificările Codului electoral privind alegerile din Găgăuzia, consultate cu reprezentanții Adunării Populare
SATUL EUROPEAN // Un complex sportiv multifuncțional modern a fost construit în satul Fetești, raionul Edineț
Prim-ministrul Vasile Tofan convoacă ședința Guvernului pentru a evalua situația din sectorul energetic
Claca, reînviată în satul Văratic. Localnicii s-au adunat pentru o zi de muncă și voie bună
Premierul Vasile Tofan, la ședința CNIE: „Integrarea europeană este prioritatea zero a Guvernului”
Dan Perciun respinge acuzațiile Primăriei Chișinău privind reforma „Restart” și cere păstrarea terenurilor pentru noi școli și grădinițe
Deputații se întrunesc marți și joi în ultimele ședințe plenare din sesiunea de primăvară. Pe agendă se regăsesc 15 proiecte cu sigla UE
FOTO // Tradiția olăritului, valorificată la Hoginești, la cea de-a X-a ediție a Târgului „La Vatra Olarului Vasile Gonciari”
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
GALERIE FOTO // Claca de odinioară a prins din nou viață în satul Văratic
Peste 100 de accidente rutiere cu implicarea bicicliștilor, înregistrate de la începutul anului. Poliția îndeamnă conducătorii să respecte regulile de siguranță
ARMENPRESS: Activitatea economică a Armeniei a crescut cu 7,9% în primul semestru al anului 2026
Concurs pentru localitățile care vor să îmbunătățească accesul la apă potabilă
CSM a anunțat concursuri pentru funcții vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție și curțile de apel