ro

 

Societate
04 Iulie, 2026 / 18:35
/ 03 Iunie, 2021

Absolvenții gimnaziilor au susținut prima probă de examen din cadrul sesiunii 2021

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 iun. /MOLDPRES/. Astăzi s-a desfășurat prima probă de examen, din cadrul sesiunii 2021, pentru 5 859 de elevi, absolvenți ai programei de gimnaziu în instituțiile/clasele cu predare în limbile minorităților naționale. Examenul la proba Limba și literatura română a fost susținut în cadrul a 228 de instituții de învățământ din țară, comunică MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Educației, Culturii și Cercetării, luni, 7 iunie, va avea loc proba de examen la Matematică la care vor participa 29 311 elevi din cadrul celor 1 072 de instituții de învățământ.

Joi, 10 iunie, se va desfășura proba de examen la limba de instruire. Astfel, 23 883 de elevi vor susține proba la Limba și literatura română, iar 5 860 la Limba și literatura rusă.

Ultima probă de examen pentru absolvenții de gimnaziu, organizată la data de 14 iunie 2021, este proba la Istoria românilor și universală, în cadrul căreia vor participa 29 746 de elevi.

Testele de examen vor fi verificate, în perioada 3 iunie – 20 iunie, de către Comisiile Școlare de Evaluare. Rezultatele vor fi afișate în fiecare instituție de învățământ în care s-au desfășurat examenele. Elevii pot depune cerere de examinare a contestației, la instituția de învățământ, la data de 21 iunie. Rezultatele finale vor fi afișate pe 26 iunie curent.

foto: MECC 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 50 de persoane au fost extrădate în Republica Moldova de la începutul anului

/ Acum 1 zi

Absolvenții de gimnaziu și-au aflat notele la examene, după examinarea contestațiilor

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Canalizare modernă, drumuri și iluminat public extins pentru locuitorii satului Zaim

/ Acum 1 zi

Rezultatele finale la BAC, afișate în centrele de examene: rata de promovare a crescut

/ Acum 1 zi

Un bărbat a murit, iar trei persoane au fost rănite într-un accident produs lângă Orhei

/ Acum 1 zi

Republica Moldova pregătește noi reguli pentru munca pe platformele digitale

/ Acum 1 zi

Al doilea lot de vaccin antirabic din acest an a ajuns în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un bărbat a fost reținut în flagrant după o escrocherie de 140.000 de lei

/ Acum 1 zi

Mamă solitară, salvată de la exploatare sexuală în Turcia. O femeie din Cahul, condamnată la șapte ani de închisoare

/ Acum 1 zi

Înmatricularea mașinilor importate a fost simplificată: procedurile pot fi efectuate la orice subdiviziune a ASP

/ Acum 1 zi

Ministra Ludmila Catlabuga anunță demiterea unui secretar de stat reținut de CNA: „Condamn cu fermitate orice formă de corupție”

/ Acum 1 zi

Escrocheriile telefonice, combătute prin lege: Furnizorii vor bloca apelurile suspecte, iar amenzile vor ajunge până la 75.000 de lei

/ Acum 2 zile

Persoanele condamnate care încearcă să se sustragă de la executarea pedepsei vor fi supuse unor măsuri legislative mai stricte

/ Acum 2 zile

Republica Moldova va avea acces mai rapid la probe electronice în anchete penale internaționale