ro

 

Societate
07 Aprilie, 2026 / 14:19
/ 15 Septembrie, 2020

Activitatea mijloacelor de transport a întreprinderilor municipale va putea fi urmărit în regim live

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 sep. /MOLDPRES/. Primăria municipiului Chișinău a creat o hartă online de monitorizare a unităților de tehnică din dotarea parcurilor auto ale regiilor municipale, informează MOLDPRES.

Astfel, pe autospecialele din cadrul Î.M. Regia „Exdrupo", Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi", Î.M. Regia „Autosalubritate" şi S.A. "Apă-Canal Chişinău", au fost instalate sisteme GPS, iar adresele de intervenție pot fi vizualitate, în timp real, de pe orice dispozitiv conectat la internet.

Primarul general al capitalei, Ion Ceban, a precizat că prin intermediul acestei platforme, municipalitatea își propune să devină mai transparentă. „Astfel, orice cetățean poate vedea câte autospeciale lucrează pe teren şi în ce perioade de timp, care staționează la acea oră sau de la care întreprindere sunt", a declarat edilul capitalei.

În prezent, serviciile municipale de profil lucrează la definitivarea datelor privind numărul mijloacelor de transport a Parcului Urban de Autobuze şi a Regiei Transport Electric Chişinău, care la fel, vor fi incluse pe o aceiași platformă.

Anterior, Primăria municipiului Chișinău a elaborat și alte hărți interactive, care prezintă informații relevante despre activitățile sau adresele din oraș.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Cod galben de vânt în toată țara: rafale de până la 20 m/s, anunță meteorologii

/ Acum 23 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 23 ore

VIDEO // Reforma RESTART: Angajații sociali care activează în serviciul de „Îngrijire socială la domiciliu” au primit o donație de 2 000 de veste

/ Acum 1 zi

MEC lansează programul de formare a autorilor de manuale școlare

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Activitatea postului Leova–Bumbăta va fi sistată temporar

/ Acum 1 zi

Alertă în sistemul penitenciar: un deținut de la Penitenciarul Lipcani a evadat, însă a fost reținut rapid cu ajutorul unei drone

/ Acum 1 zi

Un fost polițist a ajuns în vizorul ANI cu averi de milioane nejustificate

/ Acum 1 zi

Locuitorii din raioanele Ungheni și Edineț vor fi consultați de medicii specialiști

/ Acum 1 zi

Un sistem modern de sterilizare a fost pus în funcțiune la Policlinica de Stat

/ Acum 1 zi

VIDEO // Escrocherie de aproape 400 de mii de lei la Sângerei: o femeie, reținută în flagrant

/ Acum 1 zi

Lingouri din aur nedeclarate, depistate la Aeroportul Chișinău

/ Acum 1 zi

Peste 6 000 de persoane au fost angajate în câmpul muncii prin intermediul ANOFM

/ Acum 1 zi

Comunitățile implicate în procesul de amalgamare voluntară pot beneficia de sprijin printr-un proiect susținut de Suedia

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au fost condamnați la cinci ani de închisoare pentru infracțiuni multiple săvârșite în capitală